گروسی در اوکراین: مشکل انرژی هسته ای نیست، بلکه جنگ است

[ad_1]

زلنسکی در مصاحبه با مدیرکل آژانس انرژی اتمی گفت که معتقد است کشورش باید کرسی در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشته باشد.

به گفته مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ولودیمیر زلینسکی، رئیس‌جمهور اوکراین گفت: ما باید برای حل تعدادی از مسائل حساس با یکدیگر همکاری کنیم. من معتقدم که اوکراین حق دارد در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی نماینده داشته باشد.

وی همچنین از برنامه هایی برای جبران تخریب تاسیسات هسته ای اوکراین خبر داد و پیشنهاد کرد نیروهای حافظ صلح در نیروگاه اتمی زاپروژیه مستقر شوند.

رافائل گروسی همچنین بر اهمیت همکاری های آتی تاکید کرد و گفت: “وظیفه من این است که اطمینان حاصل کنم که نیروگاه های هسته ای اوکراین تهدید نمی شوند.” به همین دلیل آژانس بین المللی انرژی اتمی در اوکراین است و به کار خود ادامه می دهد.

وی افزود: امروز با کمک و همکاری ویژه برای احیای ظرفیت این زیرساخت تخریب شده موافقت کردیم.

گروسی در اوکراین: مشکل انرژی هسته ای نیست، بلکه جنگ است

نیروگاه هسته ای چرنوبیل

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین اشغال چرنوبیل توسط روسیه را بسیار خطرناک خواند و از اوکراین خواست تا آسیب‌های وارده به این نیروگاه را «ترمیم» کند.

وی افزود: وضعیت این نیروگاه اتمی بسیار غیرعادی و بسیار خطرناک است. مقامات هسته ای باید هوشیار باشند. کارکنان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) با چمدان‌های خود حاوی تجهیزات و ابزار اندازه‌گیری مواد رادیواکتیو و تشعشعات وارد نیروگاه چرنوبیل شدند تا وضعیت را ارزیابی کنند. ما به دنبال تعمیر و بازسازی آسیب های ناشی از حمله روسیه به نیروگاه در طول جنگ هستیم.

گروسی در اوکراین: مشکل انرژی هسته ای نیست، بلکه جنگ است

حضور تیم ارزیابی آژانس بین المللی انرژی اتمی در اوکراین

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در پاسخ به نگرانی مردم از خطرات نیروگاه های هسته ای در زمان جنگ گفت: مشکل انرژی هسته ای نیست، بلکه جنگ است.

زلنسکی همچنین رفتار روسیه در منطقه را محکوم کرد و گفت که مسکو به سمت چرنوبیل و دو نیروگاه هسته‌ای فعال دیگر راکت شلیک کرد که نشان دهنده بی‌اعتنایی این کشور به ایمنی هسته‌ای در سالگرد انفجار چرنوبیل است.

وی در توییتی نوشت: «اقدامات کنونی روسیه در نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل، بشریت را با یک فاجعه جدید تهدید می‌کند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.