چرا دارو گران شد؟ – ایسنا

[ad_1]

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران با اشاره به دلایل افزایش قیمت و کمبود برخی داروها در کشور در دو سال اخیر، الزامات تغییر سیاست ارزی دارو برای عدم افزایش را تشریح کرد. پرداخت های نقدی

دکتر در گفت وگو با ایسنا، علی فاطمی وی در خصوص حواشی مربوط به افزایش قیمت دارو و سوالات مطرح شده در خصوص تغییر سیاست مبادلات دارویی گفت: در سال 1399 و نیمه اول سال 1400 افزایش قیمتی در حوزه دارو اتفاق افتاد که عمدتاً در فرابورس یا بدون نسخه و داروهای خارجی مشابه ایرانی بود. دلیل این افزایش قیمت نبود ارز دولتی کافی بود. در نتیجه واردات داروهای بدون نسخه و داروهای خارجی مشابه داروهای ایرانی به صورت نیم‌ارز آزاد شد که منجر به افزایش قیمت این داروها شد. بنابراین برخی از این داروها پنج برابر افزایش قیمت داشتند. مثل داروهای بیماران صعب العلاج از جمله بیماران التهابی روده که هر آمپول بتافرون دو میلیون تومان قیمت دارد و ناگهان به 9 تا 10 میلیون تومان می رسد یا داروهایی مثل ناپروکسن و مسکن هایی که قیمت آن ها هم بالا رفته است. داروهای خارجی مشابه داخلی نیز چهار تا پنج برابر شد و قیمت داروهای بدون نسخه تقریبا دو برابر شد. در داروهای غیر OTC ایرانی هم افزایش قیمت داشت اما طبیعی بود و چند برابر نشد.

داروهای ارزان ایرانی

وی با بیان اینکه در مجموع قیمت داروهای ایرانی همچنان ارزانتر از قیمت های جهانی است، درباره وضعیت قاچاق معکوس دارو، گفت: موضوع قاچاق معکوس دارو کاملا وابسته به قیمت ارز است. چون وقتی مثلاً انسولین را خیلی ارزان می خریم در حالی که قیمت آن در بازار آزاد چند برابر است، طبیعی است که جذاب باشد و عده ای این دارو را در خارج از کشور مصرف می کنند. از طرفی انسولین اگر با نیم سکه وارد شود چهار تا پنج برابر قیمت دارد که در این صورت قاچاق نمی شود. در مجموع مهمترین مزیت حذف ارز دولتی جلوگیری از قاچاق معکوس دارو و کاهش کمبود دارو است. اکنون بسیاری از کارخانه ها وقتی متوجه می شوند که تولید دارو برای آنها هزینه ای ندارد، تولید خود را کاهش می دهند. با محدود بودن توزیع ارز دولتی، تولید آن کاهش یافته و کمبود دارو وجود دارد.

حذف ارز دولتی از دارو تا زمانی که بیمه درست کار کند به نفع کشور است

وی با اشاره به بحث در مورد تغییر دارو گفت: دلیل اینکه در پایان سال گذشته با کمبود شدید داروهای ایرانی مواجه شدیم این بود که کارخانه ها نتوانستند مواد اولیه مورد نیاز خود را با ارز دولتی وارد کنند و در نتیجه تولید آنها کاهش پیدا کرد. سیاست تبادل دارو . اگر ارز نصف شود، تولیدکنندگان به راحتی مواد اولیه وارد می کنند و تولید داروی ایرانی افزایش می یابد و داروهای خارجی وارداتی بیشتر در اختیار مردم قرار می گیرد.

فاطمی گفت: در مجموع حذف ارز دارویی و انتقال آن به بیمه گذاران به نفع کشورمان است. به شرطی که سازوکارهای بیمه به درستی کار کنند. پارسال بین 35 تا 40 هزار میلیارد تومان دارو در ایران فروخته شد که 12 تا 13 درصد آن را بیمه ها پرداخت کردند و مابقی را مردم از جیب خود پرداخت کردند. بیمه ها حدود یک سوم مبلغی را که مردم برای دارو می پردازند پرداخت می کنند. در سایر نقاط دنیا اینطور نیست و بیمه ها داروهای بیشتری را پوشش می دهند.

فاطمی افزود: مشخص است که ارزش بازار دارویی ایران نزدیک به 100 هزار میلیارد تومان بوده که بیشتر آن را دولت پرداخت کرده و دولت بالغ بر 60 هزار میلیارد تومان یارانه دارویی پرداخت کرده است. دولت تاکنون بیش از 60 هزار میلیارد تومان ارز دولتی به واردکنندگان و تولیدکنندگان پرداخت کرده است اما می تواند این مبلغ را به بیمه گذاران اختصاص دهد و با سازوکار مناسبی اقدام کند تا پرداخت از جیب مردم افزایش پیدا نکند و قطعا این مسیر راحت تر است.

حصول اطمینان از مابه التفاوت حذف ارز دولتی از دارو به بیمه گذاران

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران ادامه داد: مهم ترین مزیت برداشت ارز از دارو و واریز مابه التفاوت به بیمه گذاران این است که این پول مستقیماً از طریق بیمه به دست مصرف کننده می رسد اما زمانی که این پول به واردکننده می رسد. و سازنده دارو درست است.” هزینه ای ندارد و مشکلاتی ایجاد می شود. در عین حال مکانیسم بیمه بهتر از همیشه است. چون الان هم بستر نسخه الکترونیکی داریم و هم پرونده الکترونیکی پزشکی و هم سامانه TITK وزارت بهداشت را داریم که با این نظارت ها می تواند بهتر کار کند.

فاطمی تاکید کرد: اما بهتر بود بحث امحای مواد مخدر به گونه ای مطرح نمی شد که دارو گران شود. زیرا این بحث ها جنبه روانی بدی برای افراد ایجاد می کند. بهتر بود ابتدا این پول تضمین می شد و در اختیار بیمه گذاران قرار می گرفت و به مردم می گفتند اگر دارویی گران شد، مجبور نیستید بیشتر هزینه کنید. به طور کلی اگر این برنامه به خوبی مدیریت شود، منافع زیادی برای کشور به همراه خواهد داشت، اما اگر ضعیف مدیریت شود، مردم متضرر خواهند شد.

تکلیف افراد بدون بیمه چه می شود؟

وی گفت: البته تنها مشکل در حوزه حذف ارز از دارو و انتقال مابه التفاوت به بیمه این است که در ایران بین پنج تا هشت میلیون نفر بدون بیمه داریم که تکلیف آنها مشخص نشده است. این افراد جمعیت کمی نیستند. به افراد تحت پوشش بیمه می گوییم نگران نباشند. زیرا با افزایش قیمت دارو با خروج ارز از دولت، هزینه آن از طریق بیمه جبران می شود، اما پنج تا هشت میلیون نفری که تحت پوشش بیمه نیستند، با آن اقدام مشکل خواهند داشت و در صورت داشتن بیماری، هزینه دارو آنها را بیمار می کند. به خصوص که برخی افراد فاقد بیمه دارایی کافی ندارند. بنابراین دولت باید ابتدا پوشش بیمه ای را گسترش دهد و سپس اقدام کند.

داروخانه ها به 8 ماه بیمه نیاز دارند

فاطمی گفت: در عین حال بیمه ها باید درست عمل کنند. در برخی موارد، بیمه هنوز به خوبی کار نمی کند. مثلاً هشت ماه است که داروخانه ها نمی توانند پول داروهای خود را از شرکت های بیمه دریافت کنند. الان در این هشت ماه تورم زیادی داریم. در نتیجه، ما نگران این هستیم که در جای دیگری درست عمل نکنند و مردم آسیب ببینند. زیرا دولت مابه التفاوت ارز را مستقیماً به بیمار پرداخت نمی کند، بلکه دولت بیمه و بیمه به داروخانه و بیمارستان پرداخت می کند. حالا اگر بیمه درست کار نکند، پول داروخانه و بیمارستان را نمی دهد، داروخانه و بیمارستان نمی توانند به توزیع کننده پول بدهند، توزیع هم به کارخانه و غیره پرداخت نمی کند. چرخه تکرار خواهد شد

بهبود مکانیسم بیمه

وی نسبت به افزایش پرداخت از جیب مردم در صورت عدم عملکرد صحیح بیمه ها با حذف ارز دولتی هشدار داد، دولت برای داروخانه ها و بیمارستان ها هزینه می گیرد. در غیر این صورت دود افزایش قیمت دارو به چشم مردم خواهد آمد. چون مثلاً ممکن است بیمه پول را در جای دیگری بدهد و داروخانه اعلام کند که بیمه پنج ماه است که به من پول نداده است، بنابراین دارو را رایگان در نظر می گیرد.

لزوم نظارت بر هزینه بیمه

فاطمی گفت: باید روی هزینه های بیمه ها کنترل شود تا بودجه ای که دولت برای مابه التفاوت ارز در اختیار می گذارد صرف دارو شود. نباید کمتر از بودجه عمومی شرکت های بیمه باشد و شرکت بیمه بتواند آنها را در جای دیگری خرج کند. بنابراین اقلام هزینه و درآمد بیمه باید تعریف شود تا پولی که دولت برای حذف ارز دارو می پردازد صرف هزینه دارو شود و بیمه ها آن پول را به داروخانه ها و بیمارستان ها بپردازند.

افزایش پوشش بیمه ای مواد مخدر و قاچاق که سودی نخواهد داشت

وی می افزاید: بنابراین با حذف ارز دولتی و انتقال مابه التفاوت نرخ ارز به بیمه عملا پوشش بیمه دارو افزایش می یابد. زیرا مابه التفاوت قیمت ها توسط بیمه ها به داروخانه ها و بیمارستان ها پرداخت می شود. به عنوان مثال در حال حاضر بیشترین پوشش بیمه ای داروهای بیمه شده ما 70 درصد است و بیمار 30 درصد پرداخت می کند. با حذف ارز با افزایش تعداد، پوشش بیمه ای مثلا از 30 درصد به 90 درصد می رسد و در نتیجه پرداخت های مستقیم افزایش نمی یابد. در عین حال قیمت آزاد داروها افزایش یافته و ارزش خرید برای دلال ها را ندارد. شاید در گذشته قاچاقچیان بیمه نامه جعل می کردند یا با پزشکان و داروخانه های متخلف تبانی می کردند، اما اکنون با زیرساخت هایی مانند نسخه های الکترونیکی که نسخه های کاغذی حذف شده و کنترل ها نظام مند شده است، احتمال این اقدامات و تخلفات بسیار کمتر است. بنابراین اکنون زمان مناسبی برای خلاص شدن از شر ارز دولتی است. ضمناً نسخه الکترونیکی، پرونده الکترونیکی پزشکی و سیستم TITEC و … باید به خوبی کار کند و سیستم های بخش های مختلف باید به یکدیگر متصل شوند. اگر کنترل های وزارت بهداشت و بیمه به خوبی انجام شود، احتمال نشت دارو از سیستم بیمه ای به صفر می رسد و می توان نتیجه گرفت که پول هدر نمی رود و دارو با قیمت مناسب به دست بیمار می رسد. .

وضعیت پایدار کمبود دارو

فاطمی درباره وضعیت کمبود دارو نیز به ایسنا گفت: کمبود دارو وضعیت تقریباً ثابتی پیدا کرده است. اواخر سال گذشته کمبود آنتی بیوتیک داشتیم که بخشی از آن به دلیل شیوع اومیکرون بود. به طوری که شربت های آنتی بیوتیکی کودکان و برخی کپسول های آنتی بیوتیک پیدا نمی شود، اکنون وضعیت بهتر شده است. برخی از سرم ها کمبود داشتند و طبیعی نبودند، اما بهتر از زمستان بودند. در عین حال کمبود برخی داروهای ضد سرطان، برخی داروهای بیهوشی و… داریم. از نظر تعداد تفاوت چندانی نداشتیم، اما نوع معلولیت ها تغییر کرد. البته نسبت به زمستان 1400 وضعیت کمبود دارو رو به بهبودی نسبی است. در حال حاضر برخی از داروهای وارداتی با کمبود مواجه هستند. البته سازمان غذا و دارو اعلام کرد که برخی از این داروها در دنیا کمبود دارند و یا هیچ تولیدکننده دیگری آنها را تولید نمی کند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.