چرا باید حساس ترین ابزار تلسکوپ جیمز وب خنک شود؟

[ad_1]

فرآیند خنک‌سازی یکی از ابزارهای تلسکوپ فضایی جیمز وب در حال انجام است، اما چرا باید این ابزار حساس تا این حد سرد باشد در حالی که خود فضا یک مکان سرد است؟

به گزارش ایسنا و به نقل از آیه، تلسکوپ فضایی جیمز وب که اکنون در نقطه لاگرانژی 2 در مدار دور خورشید قرار دارد، سه وسیله از چهار ابزار اصلی خود را در یک راستا قرار داده است و تنها یکی باقی مانده است.

تاریک ترین لبه های فضا را می توان در نور مادون قرمز کاوش کرد و ابزار مادون قرمز متوسط ​​(MIRI) آماده کاوش در آن نقاط کور است.

اما با وجود سردی فضا چرا باید این ابزار را در یخچال نگهداری کرد؟

بر خلاف فرآیند تراز سه ابزار دیگر جیمز وب، آماده سازی ابزار مادون قرمز میانی زمان بیشتری می برد. زیرا این ابزار از سنسورهای مختلف دیگری استفاده می کند که باید تا دمای بسیار پایین خنک شوند و به دمای تنها هفت درجه کلوین برسند. ابزار مادون قرمز وسط هنوز در مرحله خنک شدن تا دمای کار خود است و زمانی که به آن نقطه رسید، می‌تواند شروع به هماهنگ شدن با اندازه دستگاه کند. این دما باید به قدری پایین باشد که برای حفظ آن در محدوده دمایی مورد نظر به کولر و بخاری نیاز باشد.

سه ابزار دیگر در حال حاضر به دمای عملیاتی 34 تا 39 درجه کلوین رسیده اند. اما دمای مورد نظر برای ابزار مادون قرمز میانی هفت درجه کلوین است. این کار با استفاده از یک سیستم خنک کننده تخصصی انجام می شود. برت نایلور و کنستانتین پنانن در بیانیه مشترکی از آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا گفتند: “در چند هفته گذشته، سیستم خنک کننده برودتی از گاز هلیوم سرد برای خنک کردن ابزار مادون قرمز میانی جیمز وب تا 15 درجه کلوین استفاده کرده است.

آنها افزودند: “به زودی کرایوکولار چالش برانگیزترین روزهای ماموریت خود را تجربه خواهد کرد.” Cryocool ها از دریچه های خنک کننده برای تغییر مسیر گاز هلیوم در گردش استفاده می کنند و با انبساط و سرد شدن گاز هلیوم، آشکارسازهای ابزار مادون قرمز میانی تلسکوپ فضایی جیمز وب به دمای مطلوب می رسند.

چرا باید ابزار وب مادون قرمز میانی را به هفت درجه کلوین برسانیم؟

ابزار مادون قرمز میانی این تلسکوپ وب بسیار حساس است. آنقدر حساس است که برای از بین بردن نویز پس‌زمینه پرتوهای فروسرخ که به‌عنوان گرما احساس می‌کنیم، باید خنک شود، و طبق یک پست وبلاگ ناسا، آشکارسازهای داخل هر ابزار تلسکوپ سیگنال‌های فروسرخ را به سیگنال‌های الکتریکی منتقل می‌کنند. تا بتواند برای پردازش به درستی کار کند.

به طور کلی، هر چه طول موج نور مادون قرمز بیشتر باشد، آشکارسازهای نصب شده برای دریافت آن سردتر است.

ابزار مادون قرمز مرکزی می تواند امواجی با طول موج بین 5 تا 28 میکرون را تشخیص دهد، بنابراین آشکارسازهای سیلیکونی شما باید در دمای کمتر از هفت کلوین نگهداری شوند.

دمای محیط معمولاً 2.7 درجه کلوین است. اما در داخل تلسکوپ وب، جایی که ابزارها و کامپیوترها فعال هستند، دما می تواند افزایش یابد، به همین دلیل است که جیمز وب باید از یک سیستم خنک کننده برای خنک کردن ابزار خود استفاده کند.

با تکمیل این ابزار، تیم وب قادر خواهد بود تجهیزات را کالیبره کرده و برای شروع عملیات علمی تابستان امسال آماده کند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.