پیام وزیر ارشاد به مناسبت بزرگداشت سعدی

[ad_1]

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به مناسبت روز سعدی گفت: نام سعدی و آثار گرانبهای او از دیرباز خاطره تاریخی جهان را آراسته است و این افتخار بزرگی است که مایه مباهات همه فارسی زبانان خواهد بود. این روز و برای همیشه.”

به گزارش ایسنا، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، متن پیام محمدمهدی اسماعیلی به شرح زیر است:

«سعدیه از حدیثش شادتر نیست/ هدیه ایام اهل معرفت

آفرین از زبان شیرینت/ قابیل در جهان غوغا به پا کرد

(سعدی، دیوان اشعار، اشعار) »

آغاز اردیبهشت به نام نیک شاعر و سخنوری نامگذاری شده است که سایه شعر و گفتار او نه تنها شعر و ادب فارسی، بلکه اوج ادبیات جهان است و به مدد مکتب رندی و لطیفه آرزومندی نام اوست. نه تنها افتخار ایران بلکه افتخار انسانیت است.

نام سعدی و آثار گرانبهای او از دیرباز خاطره تاریخی جهان را آراسته است و افتخار بزرگی است که تا امروز و برای همیشه تاریخ مایه مباهات همه فارسی زبانان خواهد بود. این یک واقعیت است که زبان فارسی بعد از فردوسی مدیون سعدی، شهریار ملک است و ما ایرانیان پس از گذشت هفت قرن هنوز با سعدی زندگی می کنیم و به زبان او صحبت می کنیم. کلام سعدی اگرچه مملو از مضامین والای معنوی و نکات عمیق اجتماعی است، اما از منظر زیبایی شناسی و هنری نیز شهرت دارد و از این رو این شاعر بزرگ شایسته مقام استاد معین شعر فارسی است.

سعدی را باید نماد خرد، کرامت و کرامت انسانی دانست. سعدی پرچمدار عدالت و گلستان او دریچه ای به سوی دین دولتی است. وکالت، دفاع از عقاید حکیمان و اندیشمندان، آزمودن مقامات و دولتمردان قبل از انتصاب آنان در مناصب، تدبیر در مقابل دشمن و دوری از تعصب از آموزه های اوست. توصیه سعدی حفظ فضایل است که انسان را از سایر مخلوقات خدا متمایز می کند و داشتن این فضایل است که او را به جایگاهی می رساند که فرشته به آن تعلق ندارد.

سعدی هرگز از راه شریعت و اسلام منحرف نشد. کلام او بر اساس آیات و روایات است و استفاده او از احادیث در بوستان و گلستان به حدی است که با توجه به حجم این دو کتاب، به جز مثنوی مولانا، به سختی می توان شاهکاری به این مضمون و اصول پیدا کرد. شغل ها. اهل حدیث باش

زمانه ما همچنان به سعدی و جهان بینی و اندیشه و آموزه های او نیاز دارد. سعدی نه تنها باید حرف زدن را بیاموزد، بلکه باید زندگی کند. از این رو، بزرگداشت شیخ اجل و بزرگداشت روز سعدی را نباید صرفاً یک رویداد زمانی تلقی کرد، بلکه باید چنین قرارها و مناسکی را مبنای نگاهی نو به زندگی قرار داد; زندگی سرشار از شور، معنا، انسانیت و خداباوری.

بدون شک پیام های انسان دوستانه و اخلاقی سعدی در دنیای امروزی که از خشونت و افراط گرایی خسته شده است بیشتر قابل درک است. دنیایی که عرصه «نبرد اراده ها» و «جنگ روایات» است. زبان و گفتار سعدی نسخه های حیات بخش روزگار ماست. سعدی با ظلم ستمگران مخالف است و معتقد به خدمت به مردم و حکومت مردم است. او و حافظ دغدغه های یک آزاده را دارند. هر دو از ظلم مردم زمان خود رنج می برند; هر دو از دروغ و ریا و ریا متنفرند و هر دو بر تعالی انسان و آزادی اندیشه انسان تأکید دارند.

روز بزرگداشت شیخ اجل سعدی شیرازی را به تمامی فارسی زبانان بویژه دوستداران فرهنگ و ادب ایران زمین تبریک و تهنیت عرض می نمایم و تقارن اولین روز اردیبهشت را با شب های خجسته قدر و شهادت مولای متقیان حضرت علی (ع) می دانم. ع ) فرصتی بی نظیر برای تهذیب نفس و نیل به کمال انسانی. به خصوص که حکمت علوی در اشعار سعدی بی شمار است و این شاهکار بی بدیل در عرصه نظم و نثر فارسی متأثر از بلاغت و مفاهیم متعالی کلام امام علی (ع) بوده است. امید که از منظر تربیتی به شعر سعدی بنگریم و به میراث عظیم اجتماعی و اخلاقی او بیشتر بپردازیم. توصیه های سعدی را که مبتنی بر آموزه های قرآن و حدیث است محترم می شماریم و این آیه درخشان را به روح بلندش تقدیم می کنیم:

حرفی را که با تو دارم به نسیم صبح گفتم/ تو را دیگر نمی شناسم، می دانی.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.