ویروسی که 90 درصد از بزرگسالان جهان را مبتلا می کند

[ad_1]

ویروس اپشتین بار (EBV) یک ویروس رایج است که باعث “مونونوکلئوز عفونی” یا “تب سل” می شود.

به گزارش ایسنا، این ویروس فقط انسان را مبتلا می کند. ویروس اپشتین بار یکی از اعضای خانواده “ویروس هرپس” است و به عنوان ویروس هرپس انسانی 4 یا HHV-4 نیز شناخته می شود.

تخمین زده می شود که تا 90 درصد از جمعیت بزرگسال جهان به ویروس اپشتین بار مبتلا هستند، اما بسیاری از افرادی که این ویروس را در بدن خود دارند، هیچ علامتی از این ویروس ندارند. بسیاری از افراد در دوران کودکی یا نوجوانی نیز به این ویروس مبتلا می شوند.

طبق آمار، حدود نیمی از جمعیت ایالات متحده در سن پنج سالگی به ویروس اپشتین بار مبتلا می شوند و بقیه بیشتر در دوران نوجوانی یا اوایل بزرگسالی به این ویروس مبتلا می شوند.


افرادی که در کودکی به این ویروس مبتلا می شوند هیچ نشانه ای از عفونت نشان نمی دهند. با این حال، افرادی که در نوجوانی یا بزرگسالی آلوده می شوند، می توانند به مونونوکلئوز عفونی مبتلا شوند.

بر اساس پایگاه داده آدا، شایع ترین علائم مونونوکلئوز عفونی ناشی از ویروس اپشتین بار شامل گلودرد شدید، تب معمولاً همراه با لرز نیست، خستگی شدید، تورم غدد لنفاوی و سردردی است که می تواند چندین ماه طول بکشد. علائم کمتر شایع شامل بدن درد، بثورات پوستی یا سرفه است.

همچنین پس از اتمام عفونت اولیه، ویروس در بدن پنهان می ماند.

درمان مونونوکلئوز عفونی، که معمولاً توسط EBV نیز ایجاد می‌شود، شامل درمان علائم و نظارت بر عوارض است.

عوامل خطر مونونوکلئوز عفونی

ویروس اپشتین بار بسیار مسری است و به ویژه در جمعیت بزرگسال دبیرستانی و دانشگاهی شایع است.

ویروس عامل بیماری از طریق تماس با مایعات عفونی بدن به ویژه بزاق منتقل می شود. بنابراین برخی از روش های انتقال این ویروس عبارتند از:

* مسواک مشترک

* از ظروف و کارد و چنگال مشترک استفاده کنید، به خصوص اگر در فاصله زمانی بین زمان استفاده شسته نشوند.

سرفه و عطسه

* انتقال اندام یا انتقال خون از اهدا کننده آلوده به ویروس اپشتین بار

کودکان خردسال همچنین می توانند با قرار دادن اسباب بازی هایی که با بزاق آلوده سایر کودکان در تماس هستند یا توسط مراقبان با بزاق آلوده در دهان آنها آلوده شوند.

افرادی که ویروس را در بدن خود دارند می توانند آن را به افراد دیگر منتقل کنند، حتی اگر خودشان هیچ علامتی نداشته باشند. دوره نهفتگی بین عفونت و شروع علائم بسیار طولانی است و ویروس می تواند تا هشت هفته بدون بروز علائم در بدن وجود داشته باشد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.