ولادت نورالدین زرین کلک مبارک باد

[ad_1]

نورالدین زرین‌کلک، پدر انیمیشن ایران امروز ۲۵ ساله شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی کانون نویسندگان کودک و نوجوان، نورالدین زرین‌کلک، نویسنده، نقاش کتاب کودک، فیلم‌ساز و کارگردان معروف به پدر انیمیشن ایران در 20 فروردین 1316 متولد شد.وی رئیس انجمن بین‌المللی آسیفا بود انجمن فیلم های انیمیشن) از سال 2004 تا 2006 و اولین اثر گرافیکی خود را در سن 12 سالگی در یک کتاب داستان منتشر کرد.

زرینکلک در دهه‌های 1940 و 1950 تصویرگر سازمان کتاب‌های جیبی و انتشارات فرانکلین بود. کلاغ‌ها اولین کتابی بود که او تصویرگری کرد. به پیشنهاد فیروز شیروانلو به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دعوت شد تا در واحد تصویرسازی کودک و نوجوان مشغول به کار شود.

نورالدین زرین کلک در سال 1950 اولین مدرسه انیمیشن را در ایران تأسیس کرد و سه سال بعد رشته انیمیشن را در دانشگاه فارابی (دانشگاه هنر فعلی) تأسیس کرد. او در بلژیک دو فیلم به نام‌های اولین وظیفه (1971) و زمین بازی بابوش (1971) ساخت که هر دو در جشنواره‌های خارجی جایزه گرفتند. پس از بازگشت به ایران در سال ۱۳۵۱ در مرکز سینمایی کانون مشغول به کار شد.

برگزیده شورای کتاب کودک ایران برای کتاب افسانه سیمرغ (140)، بهترین کتاب سال یونسکو در ایران برای کلاغ ها (140) یونان برای دیوانه جهان دیوانه دیوانه (16)، دیپلم افتخار از جشنواره بین المللی فیلم جیفونی ایتالیا. به امیر حمزه دلدار و گور دلگیر (۱۹۷۸)، دیپلم افتخار هانس کریستین اندرسن برای تلاش های مادام العمر در تصویرسازی کتاب کودک، جایزه نمایشگاه کتاب ایتالیا برای کتاب یک الفبای اول (۱۹۸۷)، جایزه موزه تصویرگری از توکیو (ژاپن) برای کتاب ملا نصرالدین (2000) و … از جوایز و افتخارات زرین‌کلک است.

کانون نویسندگان 25 ساله ضمن تبریک به این عضو که مدت هاست در هیئت مدیره انجمن حضور داشته و برای پدر انیمیشن ایران آرزوی سلامتی دارد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.