هشدار وزارت بهداشت درباره شیوع سرخک/ خواستار واکسیناسیون کودکان ایرانی و مهاجر زیر 5 سال شد

[ad_1]

رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت نسبت به افزایش خطر ابتلا به سرخک در کشور به دلیل ابتلا به این بیماری در کشور همسایه هشدار داد و از اهالی خواست تا کودکان خود را بدون توجه به ملیت، در صورتی که زیر 5 سال دارند واکسینه کنند. ساله برنامه واکسیناسیون سرخک کودکان را انجام دهید و به مراکز بهداشتی مراجعه کنید.

دکتر. سید محسن زهرایی در گفت وگو با ایسناوی گفت: سرخک یک بیماری ویروسی است. راه انتقال ویروس سرخک از طریق تنفس و قطرات تنفسی است. این مسری ترین عامل عفونی شناخته شده است. به گونه ای که اگر فرد مبتلا در یک اتاق دربسته باشد و بعد از 10 دقیقه اتاق را ترک کند، این امکان وجود دارد که اگر فردی که ایمنی کافی ندارد، پنج دقیقه بعد وارد اتاق شود، باز هم به بیماری مبتلا شود.

وی درباره علائم بالینی این بیماری گفت: دوره کمون بیماری حدود دو هفته است و پس از این مدت علائم بیماری با تب ظاهر می شود و با بی حالی و بی اشتهایی ادامه می یابد. تب می تواند به 40 درجه برسد. پس از یک دوره سه تا چهار روزه تب، علائم دیگری ظاهر می شود که مهم ترین آنها بثورات قرمز رنگی است که از صورت و گردن شروع شده و به قسمت پایین بدن گسترش می یابد. این دانه ها به تدریج از بالا به پایین حذف می شوند. مدت زمان ماندن این دانه ها در بدن حدود پنج روز است. در دو تا سه روز اول پس از ظاهر شدن جوش ها، تب همچنان ادامه دارد، بنابراین علامت اصلی که به تشخیص بیماری کمک می کند تب و بثورات قرمز روی سطح پوست است.

وی افزود: سرخک می تواند با علائم تنفسی، سرفه و آبریزش بینی و قرمزی مخاط چشم همراه باشد. سرخک می تواند در موارد شدید رخ دهد و حتی می تواند منجر به مرگ شود. در اپیدمی ها بین یک تا پنج درصد مرگ و میرها در بیماران رخ می دهد. افرادی که به طور کلی دارای سیستم ایمنی ضعیف یا سوء تغذیه هستند، بیشتر در معرض عوارض سرخک هستند. سرخک می تواند به سرعت در یک جامعه گسترش یابد و باعث اپیدمی های بزرگ شود، در حالی که سرخک می تواند باعث اشکال شدید یا مرگ شود.

وی گفت: در مورد مرگ و میر ناشی از سرخک در سراسر جهان، سازمان بهداشت جهانی (WHO) برنامه ای را از سال 2000 آغاز کرده است، با این هدف که تقریباً همه کشورها تا سال 2015 برنامه واکسیناسیون را 90 درصد پیش ببرند. مرگ و میر ناشی از سرخک را ببینید. در آغاز این برنامه، سالانه 800000 مرگ و میر در کودکان زیر پنج سال به دلیل سرخک رخ داد که در حال حاضر مرگ و میر ناشی از سرخک در سراسر جهان به 84 درصد کاهش یافته است و این یک موفقیت بزرگ است.

زهرایی ادامه داد: خوشبختانه سرخک نیاز به درمان دارویی خاصی ندارد، اما پیشگیری از آن بسیار آسان است و دارای واکسن موثری است که سال هاست در ایران و جهان استفاده می شود. واکسن سرخک در کشور ما به صورت واکسن سه گانه MMR که یک واکسن ترکیبی بر علیه سرخک، سرخجه و اوریون است استفاده می شود. این واکسن دو بار در 12 و 18 ماهگی به کودکان تزریق می شود. افرادی که در طول یک اپیدمی در معرض خطر بالای ابتلا به این بیماری هستند ممکن است نیاز به واکسینه شدن به عنوان مکمل داشته باشند.

وی افزود: در خصوص سرخک نیز با توجه به اینکه در سال های اخیر پوشش خوبی در زمینه واکسیناسیون سرخک داشته ایم و سیستم مراقبت نیز موارد ابتلا به این بیماری را رصد کرده است. حدود 3 سال پیش مجوز حذف ویروس بومی سرخک از کشور را از سازمان بهداشت جهانی گرفتیم که موفقیت و ثمره بزرگی برای نظام سلامت بود.. باید بدانیم که تنها 3 کشور بحرین، عمان و ایران در منطقه خاورمیانه موفق به کسب این تایید شدند. در کشور ما با توجه به جمعیت زیاد و مرزهای مشترک زیاد با افغانستان، پاکستان و عراق، انجام رفع سرخک به طور طبیعی بیش از دو کشور دیگر مطرح است، اما این بدان معنا نیست که خطر ابتلا به سرخک به صفر می رسد.

رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن گفت: بیش از 21 سال است که یک مورد فلج اطفال در کشور نداشته ایم، اما این بدان معنا نیست که دیگر در خطر ابتلا به این بیماری نیستیم. وزارت بهداشت چرا که این بیماری هنوز در کشورهای همسایه ما مانند افغانستان و پاکستان در جریان است و مردم را مبتلا می کند و می تواند با سفرهای بین المللی به ایران بیاید. همانطور که مردم شاهد انتقال کرونا از کشوری به کشور دیگر هستند، سایر بیماری های عفونی نیز مشاهده می کنند. پس درست است که ما گواهی حذف سرخک بومی را دریافت کرده ایم، اما سرخک در اطراف ما فراوان است و دلیل آن عدم واکسیناسیون در کشورهای همسایه، عمدتا در افغانستان و پاکستان است. این در حالی است که کرونا نیز برنامه واکسیناسیون این دو کشور را با مشکل جدی مواجه کرده و باعث ایجاد اپیدمی های بزرگ در این دو کشور شده است.

مشاهده اطلاعات بیشتر:

آغاز واکسیناسیون تکمیلی در جنوب و شرق ایران

علت افزایش موارد سرخک در کشور/ اطلاعیه وزارت بهداشت به خانواده ها

شیوع سرخک در افغانستان و ضرورت آماده سازی دانشگاه های پزشکی

وی ادامه داد: طبق اطلاعاتی که داریم پاکستان از حدود چهار ماه پیش برنامه گسترده واکسیناسیون را تشکیل داد که امیدواریم موفق بوده باشد. گزارش اخیر از افغانستان همچنین نشان می دهد که بیش از 48000 مورد سرخک در سال و سه ماه گذشته در افغانستان رخ داده است که منجر به مرگ نزدیک به 250 کودک شده است که نشان دهنده شدت و وسعت همه گیری است. به این نکته توجه کنید که سرخک مسری ترین عامل عفونی است که به راحتی از طریق مسافرت و ترانزیت وارد ایران می شود.

زهرایی با اشاره به اتفاقات اخیر در افغانستان که منجر به افزایش مهاجرت افغان ها به ایران شده است، گفت: برخی از این افراد به صورت غیرقانونی وارد کشور می شوند که خطر افزایش بار سرخک را در کشور افزایش می دهد. در سال 2021 (زمستان 1999 تا اواخر آذر 1400) بیش از 103 مورد تایید شده سرخک در ایران شناسایی شد و در طول سه ماه سال 2022 حدود 48 مورد دیگر سرخک (34 غیرایرانی و 14 ایرانی) در ایران شناسایی شد که اکثر آنها این موارد هستند. مردم شهروند ایرانی نیستند. در نیمه اول سال 1400 دو مورد مرگ ناشی از سرخک داشتیم.

وی گفت: نکته مهم این است که حتی افراد واکسینه شده نیز در صورت مواجهه با سرخک بیشتر در معرض ابتلا به سرخک هستند. در سال گذشته به منظور پیشگیری از انتقال بیماری و افزایش پوشش واکسیناسیون، سعی کردیم از طریق اطلاع رسانی از تاخیر در واکسیناسیون جلوگیری کنیم. علاوه بر این در استان های جنوب شرقی، برنامه واکسیناسیون تکمیلی سرخک را در آذرماه 1400 انجام دادیم و تمامی کودکان 9 ماهه تا 7 ساله ایرانی و غیرایرانی در این برنامه واکسینه شدند، زیرا اکثر بیماران در این گروه سنی بودند و بنابراین واکسینه شدند. این گروه سنی دوباره تزریق شد. حدود 1.2 میلیون کودک در طول این برنامه واکسینه شدند که کمک زیادی به کنترل بیماری در آن منطقه کرد.

وی افزود: افغانستان از حدود سه هفته پیش برنامه واکسیناسیون تکمیلی را انجام داد و می تواند سرخک را کنترل کند و با کاهش شدت بیماری در کشورهای همسایه قطعا موارد کشورمان کاهش می یابد. از همه ساکنان ایران، فارغ از ملیت، در صورت داشتن فرزند زیر پنج سال و به تعویق انداختن واکسیناسیون به دلیل ابتلا به کرونا، می‌خواهیم برنامه واکسیناسیون فرزندان خود را تکمیل کرده و به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند.

زهرایی گفت: بررسی‌های ما نشان می‌دهد که پوشش واکسیناسیون برای غیرایرانی‌های مقیم کشور گاهی کمتر است و این نشان می‌دهد که در این زمینه ناآگاهی وجود دارد، زیرا این افراد فکر می‌کنند واکسیناسیون برایشان پول است یا اینکه واکسن تزریق می‌شود. فقط به ایرانی ها یا کسانی که فکر می کنند اگر اقدام به دریافت واکسن کنند، چون غیرقانونی وارد کشور شده اند، آنها را به کشورشان برمی گردانند.

رئیس اداره پیشگیری از بیماری های واکسن وزارت بهداشت تاکید کرد: واکسیناسیون برای همه افراد رایگان است و صرف نظر از ملیت برای همه به یک اندازه انجام می شود. همه کودکان باید دو بار در برابر سرخک واکسینه شوند، بنابراین اگر فکر می کنید کودک شما در هر سنی واکسینه نشده است، به مرکز بهداشت مراجعه کنید.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.