معرفی قبرستان دولاب تهران – ایسنا

[ad_1]

گورستان دولاب در جنوب شرقی تهران در محله ای به همین نام قرار دارد و محل دفن بسیاری از مسیحیان ساکن ایران است.

به گزارش ایسنا، به نقل از آس چارتار، گورستان دولاب با قدمتی حدود 150 ساله، محل دفن باستانی مردگان ارمنی و محل دفن بسیاری از مسیحیان داخلی و خارجی از کشورهای مختلف است. سال ها دفن در قبرستان دولاب ممنوع بود و دفن دیگر مجاز نیست. قدیمی ترین مقبره مربوط به اواسط قرن 19 میلادی و 1315 و جدیدترین آن مربوط به سال 1375 هجری قمری یا 1996 میلادی است و پس از آن اجازه دفن در این گورستان داده نشده است. در گورستان دولاب در مجموع حدود 1000 قبر وجود دارد که 409 قبر متعلق به سربازان و نظامیان و 528 قبر متعلق به غیرنظامیان مسیحی است. ورودی گورستان دولاب دربی چوبی با تزئینات و کنده کاری های زیبا است که به باغی سرسبز و زیبا باز می شود و گورستان دولاب را در خود جای داده است. آس چارتار در این مقاله به معرفی این گورستان تاریخی می پردازد. برای سفر به تهران کافی است به چارتر آس مراجعه کنید پرواز چارتر قشم تهران آماده شدن.

تاریخچه گورستان دولاب

گورستان دولاب قبرستان ارامنه و خارجی های فوت شده در ایران است و بزرگترین قبرستان ارامنه تهران است. این گورستان در سال 1855 پس از دفن دکتر دکتر تاسیس شد. کلوکه، پزشک فرانسوی توسط محمدشاه و ناصرالدین شاه قاجار در محله دولاب و با دفن بسیاری از ارامنه در سالهای بعد به شکل امروزی درآمد. قدیمی ترین کلیسای تهران در جنوب تهران و در قسمت جنوبی بازار تهران قرار داشت. این کلیسای قدیمی به نام «سورپ گورک» در بازار قوام الدوله قرار داشت و محل مناسبی برای تجمع ارامنه بود. این کلیسا در زمان حکومت قاجار ساخته شده و تا به امروز پابرجاست. اما به دلیل گسترش بافت شهری و تخریب ها و ساخت و سازهای متعدد در این منطقه، قبرستان کلیسا تخریب شد و دو قبرستان دیگر به جای آن ساخته شد. یکی در شمال در محله ونک و یکی در شرق محله تهران و دولاب. اما گورستان ونک به دلیل ساخت و سازهای زیاد در این محله و تبدیل آن به بافت شهری تخریب شد و در نتیجه بسیاری از سنگ های قیمتی و تزئینات این گورستان به قبرستان دولاب منتقل شد.

معرفی قبرستان دولاب تهران

نامه هایی از قبرستان دولاب

گورستان دولاب با نام‌ها و گاه بخش‌هایی نیز شناخته می‌شود. به عنوان مثال، آن را گورستان دولاب، گورستان لهستانی، قبرستان ارتدکس، قبرستان کاتولیک و قبرستان آشوری نامیده اند. قبرستان دولاب به قبرستان سلیمانیه و قبرستان اکبرآباد نیز معروف است.

بخش هایی از گورستان دولاب

گورستان دولاب 75000 متر مربع مساحت دارد و از شش بخش مجزا تشکیل شده است. بخش‌های قبرستان دولاب عبارتند از: ارامنه ارتدوکس شرقی (روس‌ها، گرجی‌ها و یونانی‌ها)، حواریون ارمنی، ارامنه ارتدوکس، کاتولیک‌های رومی، لهستانی‌ها و آشوری‌ها. ارامنه بیشترین مساحت قبرستان را دارند که حدود 44000 متر است. حدود 14200 متر از قبرستان دولاب متعلق به کاتولیک ها است. از این مساحت حدود 50 درصد متعلق به لهستانی ها و بقیه قلمرو این قسمت از صومعه دولاب در تصرف کشورهای فرانسوی، انگلیسی، آلمانی، ایتالیایی و برخی کشورهای دیگر است. 3700 متر مربع نیز برای ارتدوکس است. منطقه باقی مانده را به آشوریان کلدانی نسبت می دهند. بزرگ‌ترین بخش گورستان دولاب، بخش لهستانی‌ها با ۲۶۰ قبر از لهستانی‌هایی است که در جنگ جهانی دوم تبعید شدند و در بازگشت به ایران جان باختند. همچنین در قسمت لهستانی گورستان دولاب دو مجسمه سنگی عقاب و صلیب این قسمت را از بقیه متمایز می کند. بر روی این نمادها به زبان های فارسی، لهستانی و فرانسوی این عبارت نوشته شده است: «محرم تبعیدیان لهستانی که در بازگشت به وطن در اینجا به خواب ابدی فرو رفتند». در بخش ارتدکس قبرستان دولاب، نمایی خالی از قبرهای روس‌های کشته شده در جنگ جهانی دوم به نمایش گذاشته شده است. بخشی از قبرستان دولاب بسیار ترسناک است. در این بخش 26 مهندس معدن ایتالیایی که از سال 1936 تا 1943 در ایران مشغول به کار در پروژه‌ها بودند به خاک سپرده شده‌اند و با ورود به این بخش، قبرهای ایستاده‌ای را خواهید دید که اطراف این افراد را احاطه کرده است.

کلیسای گورستان دولاب

در محوطه گورستان که باغی سرسبز با درختان کهنسال است. یک کلیسای کوچک به نام مادور وجود دارد. در انتهای گورستان دولاب، در ضلع جنوبی و در بخش ارتدوکس روسی، بنایی ساده و بدون کتیبه و تزئینات خاص وجود دارد که احتمالاً هم سن قبرستان دولاب است.

مقبره ها و قبرهای گورستان دولاب

قبرهای گورستان دولاب باستانی است و متوفیان گورستان دولاب اکثراً از مهاجران و مسیحیان ساکن ایران هستند. ملیت شما با حکاکی پرچم کشورتان بر روی سنگ قبر مشخص شده است. افرادی که در گورستان دولاب دفن شده اند، چند «مشهور» از کشورها و برخی «افراد ناشناس» هستند. همچنین در قبرهای قبرستان دولاب صلیب های کوچک و بزرگ، تصویر حضرت مریم (معروف به بانوی غمگین و مریم عزادار) و عکس های سیاه و سفید دیده می شود. درختان کهنسال زیادی در گورستان وجود دارد و شاخه های قدیمی آنها بر برخی از قبرها سایه انداخته است. شاید یکی از مهم ترین قسمت های قبرستان دولاب، قبر کاتولیک لهستانی باشد که با کشتی به ایران بازگردانده شد و قبل از رسیدن به وطن جان باخت. علت اصلی مرگ آنها خستگی و بیماری هایی بود که در طی یک سفر طولانی متحمل شدند. از این رو بر روی سنگ قبر آنها این جمله حک شده است: “هیچ یک از اینها سربازانی نبودند که در جنگ کشته شدند، بلکه علت مرگ آنها تیفوس واگیردار و لاغری بود.” بزرگترین مقبره گورستان دولاب متعلق به پزشک قاجاریه، پزشک فرانسوی، دکتر. کلوله که پس از مرگش در سال 1855م در زمینی نزدیک قبرستان ارامنه دفن شد و بعدها در قبرش مقبره ای طاقدار ساخته شد. دکتر. کلکه به درخواست محمدشاه قاجار از فرانسه به ایران آمد و شاه و برخی از درباریان و خانواده های شاهان قاجار با او برخورد بسیار کردند. البته مقبره های گورستان دولاب دارای تزئینات زیادی بود که برخی از آن ها از فلزات گرانبها به سرقت رفته بود.

مقبره شاهزاده گرجستان

مقبره های سفید در گورستان دولاب، معروف به مقبره شاهزاده گرجستان قرار دارند. دو نسخه از مقبره شاهزاده گرجی وجود دارد. این مقبره را به دو شاهزاده گرجی نسبت می دهند. سپس خانواده به وطن خود بازگشتند، اما شاهزاده خانم به همراه همسرش که او نیز یک سرمایه گذار معروف گرجی بود و در ایران، گرجستان و آذربایجان فعالیت می کرد، در ایران ماند. پس از مرگ وی در سن 42 سالگی در سال 1300 در قبرستان دولاب به خاک سپرده شد و پس از آن در زمینی به مساحت 22000 متر مربع آرامگاهی در آرامگاه وی ساخته شد. معمار این بنا مارکوف روسی بوده و در این مقبره از معماری رومی استفاده شده است. معماری رومانسک نوعی معماری اروپایی است. در قرن 11 و 12 در بسیاری از خانه های ایتالیایی یافت شد.مقبره شاهزاده خانم از زمان ساخت آن در دست سفارت روسیه بوده است. روایت دیگر این مقبره را متعلق به برادر پادشاه گرجستان الکساندر گرجی می داند. در جنگ ایران و روسیه با برادرش که طرف روسیه بود و ایران مخالفت کرد. او معتقد بود که حمایت از روسیه منجر به حکومت روسیه در گرجستان می شود. این پیش بینی ها به حقیقت پیوست و گرجستان به دست روسیه افتاد. او با کمک فتحعلی شاه قاجار تلاش کرد تا گرجستان را پس بگیرد اما ناکام ماند و همین امر موجب یأس و افسردگی او شد. وی پس از مرگ در قبرستان دولاب به خاک سپرده شد. (نقض این روایت: اسکندر در سال های آخر عمر از مسیحیت به اسلام گروید که احتمال صحت دفن وی در قبرستان ارامنه دولاب را ضعیف می کند). جالب است بدانید که الکساندر پدربزرگ شاعر بزرگ معاصر ایران است. در واقع محمدتقی بهار نوه یک شاهزاده گرجی است.

معرفی قبرستان دولاب تهران

تخریب مقبره شاهزاده گرجستان

مقبره شاهزاده گرجی واقع در گورستان دولاب در سال 2004 قبل از ثبت به عنوان یک اثر ملی بازسازی شد. اما پس از حوادث طبیعی، انسانی، گیاهی و شیمیایی و اثرات مخرب آن، این مقبره آسیب دید. شالوده این بنا حدود 3 سانتی متر است، تزیینات و سنگ های زیادی از بدنه مکعبی و استوانه های برج جدا شده و افتاده و قسمت هایی از بنا نمناک است. عدم رسیدگی و بازسازی در اسرع وقت می تواند باعث تخریب این بنا و تخریب آن شود. اقدامات اصلی برای این مقبره می تواند حذف رطوبت ساختمان با ایجاد کانال هایی در اطراف آن، جداسازی قطعات گچ و جلوگیری از تخریب بیشتر، نورپردازی زیرزمین برای جلوگیری از نشست بیشتر و کاشی کاری مجدد و تعمیرات دیوارهای خارجی و… باشد. . نقل شده است.

مشاهیر مدفون در گورستان دولاب

بسیاری از متوفیان ایرانی و خارجی که 90 درصد آنها مسیحی بودند در قبرستان دولاب به خاک سپرده می شوند. برخی از آنها ارمنی ایرانی هستند و برخی دیگر مهاجرانی بودند که از کشورهای مختلف به ایران آمده و در این کشور ساکن شدند. برخی مسافرانی بودند که در راه به ایران رسیدند و اجل به آنها اجازه بازگشت به وطن را نداد. برخی دیگر تبعیدی بودند که در طول جنگ جهانی دوم از سرزمین خود تبعید و به کشورهای دیگر نقل مکان کردند. بسیاری از این افراد از مشاهیر و افراد تأثیرگذار زمان خود به شمار می رفتند که با دانش یا درایت خود به این سرزمین یا فعالیت های مختلف خدمت کردند. از جمله افراد مدفون در گورستان دولاب که جالب توجه است: سربازان گمنام روسی مقبره شاهزادگان گرجی، کنت های فرانسوی، پزشکان دربار قاجار و گورستان های لهستانی هستند. معمولاً در گورستان دولاب مردمی از ارمنی، آشوری، کلدانی، آلمانی، آمریکایی، پاکستانی، فیلیپینی، پرتغالی، چکسلواکی، روسی، سوئدی، سوئیسی، انگلیسی، آرژانتینی، اتریشی، بلژیکی، اسپانیایی، استونیایی، فرانسوی، یونانی حضور دارند. ، هلندی، مجارستانی، عراقی، ایرلندی، ایتالیایی، ژاپنی، یوگسلاوی، لیتوانیایی، لبنانی، لتونیایی، مالایی، نیوزیلندی، سوری و ترکی یافت.

انتهای گزارش آگهی

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.