مرکز تحقیقات شبکه گازرسانی دانشگاه شهید چمران اهواز از ابتدا تا کنون

[ad_1]

ایسنا/ خوزستان رئیس مرکز تحقیقات شبکه های گازرسانی دانشگاه شهید چمران اهواز به تشریح فعالیت های این مرکز در ارتباط با صنعت پرداخت.

دکتر در گفت وگو با ایسنا، مازیار چنگیزیان اظهار داشت: مرکز تحقیقات شبکه های گازرسانی دانشگاه در سال 1385 آغاز به کار کرد که این مرکز در ابتدا به عنوان دفتر تحقیقات شرکت گاز استان خوزستان تاسیس شد و هدف آن تامین و افزایش نیازهای تحقیقاتی گاز شرکت گاز از طریق دانشگاه و نخبه.

وی گفت: با وجود اینکه شرکت های بزرگ دارای بخش تحقیقاتی هستند و نیازهای خود را تفویض می کنند، اما معمولا نیازهای خود را از طریق برون سپاری تامین می کنند که در این صورت تماس می گیرند و پیشنهاد توسط محققین ارائه می شود و به طور کلی لحظه ای از فرآیند مصرف است. دو مرحله در حال حاضر حذف شده و نیازها مستقیماً به مرکز تحقیقات رسیدگی می شود و پس از شناسایی کارشناسان مربوطه کار آغاز می شود.

رئیس مرکز تحقیقات شبکه های گازرسانی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: از زمان فعالیت این مرکز، هدف اصلی تامین نیازهای پژوهشی شرکت گاز و هدایت دانشجویان تحصیلات تکمیلی به نیازهای شما بوده است. در واقع مرکز تحقیقات شبکه گازرسانی، بازوی تحقیقاتی اجرایی شرکت گاز خوزستان است.

چنگیزیان با اشاره به پروژه های متعدد در سال های اخیر و رفع نیازهای صنعت گاز از طریق کارشناسان گفت: یکی از این پروژه ها توسعه نرم افزار حفاظت کاتدی است که وظیفه آن شبیه سازی سیستم های حفاظت کاتدی کاملاً بومی و حتی بیشتر است. از نرم افزار.” مشابه خارجی ها بوده و پس از 10 سال تحقیق طراحی و به شرکت های گاز تحویل داده شد و به مرحله تجاری سازی رسید.

استادیار گروه مکانیک دانشگاه شهید چمران اهواز ادامه داد: در شرکت گاز مشکل گازهای هدر رفته یا گازهای هدر رفته وجود دارد. بدین ترتیب در صورت نشتی در شبکه یا خرابی در خط لوله یا گاز، مقداری گاز از شبکه خارج شده و هدر می رود و استانداردی برای اندازه گیری میزان این گازها وجود ندارد. این نیاز اعلام شد و برای محاسبه این گازها از کارشناسان دانشکده فنی نیز استفاده کردیم و با پنج سال کار و تحقیق آزمایشگاهی منجر به طراحی نرم افزار جامعی شد که می تواند گازهای عامل را در حالت های آشفته محاسبه و گزارش دهد. هیچ اطلاعاتی در مورد آن وجود نداشت.

وی افزود: شرکت گاز خوزستان یک شرکت توزیع است که گاز مشترکان را تامین می کند اما آنها به چشم فروشنده نگاه نمی کنند. از دیدگاه کلان، هدف بهینه سازی مصرف گاز است. بر این اساس با توجه به اینکه یکی از بزرگترین مصرف کنندگان گاز در استان خوزستان، آجرپزها هستند. بهبود مصرف گاز و بهینه سازی آن بسیار مهم است. همچنین برای این مشکل باید یک کار تحقیقاتی انجام داد و با راهکارهای ساده توانستیم مصرف را 20 درصد کاهش دهیم.

رئیس مرکز تحقیقات شبکه‌های گازرسانی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: گاز طبیعی به عنوان سوخت خودرو می‌تواند آلودگی کمتری ایجاد کند، اما قالبی که برای خودروهایی که سوخت می‌سوزانند این است که به طور خلاصه باید گاز مصرف کنند. راه حل این مشکل و البته کاهش آلودگی، استفاده از گازهای فسیلی است. ما شاهد بودیم که کشورهای توسعه یافته نیز از جایگزینی برای گازوئیل در وسایل نقلیه سنگین مانند کامیون و اتوبوس استفاده می کنند که می تواند از آلودگی جلوگیری کند. در نتیجه یک طرح پایلوت ارائه کردیم که از نظر فنی مورد تایید قرار گرفت، اما به دلیل اینکه باید در سطح کلان ارائه و اجرا شود، هنوز در استان خوزستان اجرا نشده است، بلکه در سطح ملی مطرح شده است. .

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.