لزوم پرهیز از نگاه غربی در آثار هنری

[ad_1]

ایسنا/ خراسان شمالی نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی گفت: در آثار هنری باید از نگاه غربی پرهیز کرد.

حجت الاسلام والمسلمین رضا نوری 20 فروردین ماه در دیدار با کارکنان حوزه هنری خراسان شمالی همزمان با اولین روز از هفته هنر انقلاب اسلامی به تبیین جایگاه قرآن به عنوان معجزه پرداخت. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و به عنوان هنری در قالب ادبیات قرآنی بیان و به جامعه عرضه شد، اشاره و اعلام کرد: قرآن بزرگترین نعمت خداوند برای بشریت است و امروز اگر کسی به پیامبر اکرم (ص) شک کند. رسالت نبوی فقط قرآن را تقدیم کن.

وی با بیان اینکه خداوند حقایق را هنرمندانه و از طریق قرآن به جامعه عرضه کرد، افزود: بنابراین ارائه هنر فاخر و ارزشمند از سوی جامعه هنری یک ضرورت انکار ناپذیر است.

امام جمعه بجنورد همچنین با اشاره به تولید آثار فاخر عرفانی در ادبیات فارسی، از راز ماندگار آثار مختلف هنری و تأثیر آنها در تولید محتوای هنری سخنانی را بیان کرد و در بخشی دیگر از سخنان خود به مولفه های تأثیرگذار پرداخت. هنر بر اوج و هدف آن تاکید کرد.

نوری همچنین به هدف هنر و بیان آثاری با این رویکرد در عرصه های مختلف ادبی و سینمایی جهان که جلوه هنری دارند اشاره کرد. راه منحرف می شود، اما هنری که در قالب دین و اخلاق اسلامی و جهت دهی به آنها ارائه می شود، درست است و اصلاح جامعه به حق مؤثر است.

وی قرآن و روش تبلیغی پیامبر(ص) را به عنوان نمونه های هنری و تأثیرگذار در جامعه برشمرد و هنرمندان را به حرکت در این مسیر و تولید آثار فاخر از این دست تشویق کرد.

رئیس شورای ولایتی فرهنگ عامه مارتر آوینی؛ از سید شهیدان اهل قلم به عنوان یکی از نمونه های تأثیرگذار در انقلاب اسلامی یاد شده است که هنر خود را در کنار تواضع و اخلاص هنری به کار گرفت.

وی از هنرمندان خواست تا با استفاده از توانمندی های موجود در استان آثار فاخر در عرصه های مختلف تولید کنند چرا که در تاریخ 8 ساله دفاع مقدس صحنه ها و شخصیت های خاص و منحصر به فردی ظاهر شده است که قابل استفاده هنرمندان است.

نوری همچنین در حاشیه رونمایی از خاطرات آیت الله… «بیمارستان» با عنوان «آن یار صادق» با اشاره به تلاش نیم قرن بیمارستان آیت الله در مدیریت انقلاب اسلامی، استقلال و ولایتمداری از ویژگی های فردی است که جهان را مذهبی برشمرد.

اکرم صدیقیه کلاته رئیس حوزه هنری خراسان شمالی نیز به فعالیت های حوزه هنری در حوزه های مختلف از جمله برگزاری جشنواره کاریکاتور و کاریکاتور، تولید آثار گرافیکی در حوزه های مهم در حوزه هنرهای تجسمی، برگزاری کارگاه های شعر و تاریخ و همچنین برگزاری کارگاه های شعر و تاریخ اشاره کرد. تولید آثار مختلف چرا که صبح شبستانی آثار شاعر فقید آیینی حاج داراب بدخشان را به عنوان یکی از اقدامات حوزه هنری خراسان شمالی انتخاب کرد.

وی همچنین از توانایی های خوب هنرمندان برای تولید آثار متفاوت در صورت وجود اعتبار فرهنگی و هنری گفت و افتتاح مجموعه «آن یار صادق» را ادای دینی به آیت الله «مهمان نواز» خواند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.