عزم جدی دولت برای حل مشکلات آب استان های مرتبط با حوزه زاینده رود

[ad_1]

چهارمین جلسه بررسی مسائل مربوط به مشکلات آب در استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، خوزستان و یزد صبح امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور و ارائه گزارشی از روند پیشرفت طرح‌ها و پروژه‌های مصوب برگزار شد. از جمله افزایش دو برابری آب از طریق طرح غدیر تا تیرماه ارائه شد.

به گزارش ایسنا، محمد مخبر در این نشست با اشاره به اقدامات و برنامه های دولت و وزارت نیرو در خصوص اجرای برنامه های کوتاه مدت برای حل مشکلات آب در استان های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، خوزستان و یزد. وی در تلاش و عزم جدی دولت بر حل مشکلات آب در استان های مرتبط با حوزه زاینده رود تاکید کرد.

در این جلسه که وزرای نیرو و جهاد کشاورزی، استانداران استان های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، خوزستان و یزد و مسئولان دستگاه های ذیربط و استانی حضور داشتند، وزارت نیرو گزارشی از روند پیشرفت کار ارائه کرد. از پروژه های مربوط به حل مشکل آب در این استان ها می باشد.

بر اساس این گزارش، تکمیل و تصویب طرح جامع مدیریت منابع آب شرب با پیشرفت فیزیکی بیش از 40 درصد، تکمیل سد غدیر (باباحیدر) و اجرای خط انتقال آب با پیشرفت فیزیکی بیش از 45 درصد در چهارمحال و استان بختیاری، تکمیل عملیات آبرسانی به 702 روستای خوزستان با پیشرفت فیزیکی بیش از 40 درصد، اجرای طرح های سالم سازی خوزستان با اولویت فاضلاب شهر اهواز و تکمیل کمی و کیفی سامانه غدیر در استان خوزستان، اجرای طرح فاز اول سیستم آبرسانی شهرهای استان اصفهان (طرح اضطراری با بیش از 95 درصد پیشرفت)، هزینه تامین آب پایدار صنعت را با سازوکار کارگروه سازگاری با کم آبی با 50 درصد پیشرفت فیزیکی در استان اصفهان پرداخت کنید. اجرای طرح انتقال آب دریا برای تامین آب صنعتی با 65 درصد پیشرفت فیزیکی در استان یزد و افزایش ظرفیت ذخیره سازی تکمیل مخازن آب شرب یکی از برنامه ها و راهکارهای کوتاه مدتی است که در ماه های اخیر و در دولت سیزدهم برای این استان ها اجرا شده است. تلاش وزارت نیرو و استانداران این استان ها.

گفتنی است ارتقای تاب آوری و پایداری آب شرب از طریق توزیع مجدد صنعت، افزایش ظرفیت ذخیره سازی از طریق تکمیل مخازن آب شرب، اجرای طرح انتقال آب دریا برای تامین آب صنعتی، تکمیل و تصویب طرح جامع مدیریت آب شرب منابع آبی، تکمیل نیمه سدها تکمیل و اجرای خط انتقال آب برای مناطق دارای مشکل آبی از جمله برنامه های مطرح شده در این جلسه برای حل کوتاه مدت مشکلات کم آبی در این استان ها بود.

در این جلسه پس از ارائه گزارش سازمان برنامه و بودجه کشور در خصوص نحوه تخصیص اعتبارات برای رفع مشکلات کوتاه مدت کم آبی استان های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، خوزستان و یزد در خصوص نحوه تامین منابع مالی کاهش آب تامین پروژه های کوتاه مدت آب این استان ها مورد بحث، تجزیه و تحلیل و تصمیم گیری قرار گرفتند.

گفتنی است در ادامه این جلسه استانداران استان های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، خوزستان و یزد گزارشی از روند تکمیل و نحوه برنامه ریزی دولت در برنامه های کوتاه مدت و بلندمدت برای حل مشکلات ارائه کردند. مشکل آب استان های خود

استاندار خوزستان: آبرسانی پروژه غدیر تا تیرماه دوبرابر می شود

استاندار خوزستان در این جلسه از رفع مشکلات حاد و مسائل مربوط به آب شرب این استان در ماه های اخیر خبر داد و گفت: خوشبختانه با اقدامات دولت سیزدهم تنش های مربوط به آب شرب و فاضلاب استان ایجاد شده است. تا حدودی حل شد و پروژه سیستم های تامین آب شهرها و شهرک ها نیز به خوبی توسعه یافت.

صادق خلیلیان درباره پیشرفت پروژه های آبرسانی در استان خوزستان اظهار کرد: با روی کار آمدن دولت سیزدهم در 6 تا 7 ماه گذشته اقدامات خوبی در زمینه آب شرب و توسعه شبکه فاضلاب در سال جاری انجام شده است. استان از خوزستان

وی افزود: یکی از پروژه های مهم در این زمینه اجرای طرح اضطراری فاضلاب اهواز بود که به طور بهینه پیگیری شد و توانست بخشی از مشکل فاضلاب اهواز را که طی دو سه سال اخیر شاهد بودیم حل کند. بدیهی است زمان اجرای این پروژه دو ساله است و در این مدت طرح دفع فاضلاب اهواز به طور کامل اجرا می شود.

استاندار خوزستان تکمیل پروژه آبرسانی غدیر را از دیگر اقدامات انجام شده در چند وقت اخیر برشمرد و افزود: این پروژه آب شرب مورد نیاز 52 درصد جمعیت شهرها و روستاهای استان خوزستان را تامین می کند. خوشبختانه این پروژه پیشرفت فیزیکی خوبی دارد و از این حیث برنامه فوق العاده ای را دنبال می کنیم تا بتوانیم آب را از 10 متر مکعب در ثانیه به 20 متر مکعب بر ثانیه برسانیم.

خلیلیان ادامه داد: البته این پروژه در افق 25 ساله یعنی 1425 باید به 25 مترمکعب بر ثانیه برسد، اما وقتی به آن نقطه رسید اجرای طرح اضطراری می تواند آبرسانی را به 20 مترمکعب بر ثانیه برساند. تا جولای.” .

وی افزود: با اجرای این طرح 50 درصد از شوری آب کاسته شد و کیفیت آب دو برابر شد.

استاندار خوزستان طرح آبرسانی روستاهای استان را از دیگر پروژه های مهم در دست اجرا برشمرد و گفت: در سال 1400 آب شرب مورد نیاز 1101 روستای استان تامین و برای 430 هزار روستا آب سالم، پایدار و با کیفیت تامین شد. روستاییان

وی افزود: این طرح قرار است در سال 1401 ادامه داشته باشد و 1189 روستا تحت پوشش این طرح قرار می گیرند، بنابراین اکثر روستاییان عزیز استان از آب شرب برخوردار خواهند شد. البته مشکل آب شرب به طور کامل حل نمی شود، اما مشکلات تا حد زیادی کاهش می یابد.

وی با یادآوری تنش آبی در پاییز سال گذشته و کم بودن آب پشت سدها، خاطرنشان کرد: برای رفع این مشکل مجبور شدیم الگوی کشت را در استان تغییر دهیم و کشت کلزا و چغندرقند را کاهش دهیم که باید این کاهش می یابد. در ماه اکتبر کاشته شد.” و از کشت گندم حمایت شد و به همین دلیل توانستیم مصرف آب را دو ماه به تعویق بیندازیم و کل مصرف آب را کاهش دهیم که کمک بزرگی برای غلبه بر تنش آبی در پاییز سال گذشته بود و امیدوارم با شروع برداشت گندم بتوانیم حداقل یک میلیون تن و حداکثر یک میلیون و 200 هزار تن گندم به دولت تحویل دهد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.