شیر بال ولو جوشی چه کارایی دارد

شیر توپی برنجی درواقع در دسته شیرآلات ربع گرد قرار می گیرند. نماد شیر توپی (بال ولو) در نمودارهای خطوط لوله و ابزاردقیق به شکل زیر است.

ح بال ولوو

برای بال ولوهای Side entry، توپی آن از طرفین وارد میشود، که به معنی این است که هنگام تعمیر تریم باید شیر را از خط لوله خارج کنیم.

بدنه شیرهای توپی از آهن، پلاستیک، مخلوط آهن و سرامیک ساخته میشوند. در برخی از موارد استفاده (مثلا کنترل برج خنک کننده ) باید در عوض ولو مخلوط کننده، از ولو کنار گذر یا تقسیم کننده استفاده شود.

برخی از بال ولو ها دارای یک جعبه دنده هستند. شیر توپی یا همان بال ولو از دسته شیرآلات کاربردی در تجهیزات آتش نشانی و کاربردی در اکثر شرکت های نفت و گاز میباشد که جریان مایعات یا گاز را با استفاده از یک توپ دوار که دارای یک سوراخ است کنترل می کند.

بال ولو پنوماتیک

لازم به ذکر است که نشیمنگاههای فلزی نیز تولید شده اند که مخصوص دماهای بالا میباشند و نوعی بال ولو یا شیر توپی (Ball Valve) به نام Trunnion Mounted Ball Valve ساخته شده است که تا دمای ۶۰۰ درجه سانتیگراد کار میکند.

هنگامی که اهرم در یک جهت یا یک راستا با خط لوله باشد شیر باز است و سیال در آن جریان دارد.

بال ولو Welded Body Ball Valve Fully یک شیر توپی است که تمام بدنهی آن کاملاً جوش داده شده و هیچگونه اتصال رزوهای ندارد، به این معنی که انجام کار و تعمیر روی آن بر روی خط لوله امکان پذیر نیست.

بال ولو فلنجی

در طراحی فلوتینگ توپی به حالت شناور قرار دارد و فقط از طرف بالا فیکس شده است پس قابلیت جابهجایی (در حد چند میلیمتر) دارد ولی نشیمنگاه (Seat) آن ثابت است.

ف بال ولوم

در بالا و پایین توپی فنرهایی وجود دارد که از فشار ناشی بر روی نشیمنگاه بکاهد. در این نوع از شیرها برعکس حالت فلوتینگ توپی از چهار طرف به بدنه فیکس شده است اما سیت یا نشیمنگاه آن قابلیت جابهجایی دارد.

به عبارت دیگر، هنگامی که میخواهیم به سیت یا نشیمنگاه شیر دسترسی پیدا کنیم تنها کافی است قسمت بالای شیر جدا شود.

فضای باز داخل توپی (Hole) یا نشیمنگاه (Seat) به شکل حرف V میباشد، در نتیجه با چرخاندن توپی میتوانیم میزان جریان را با دقت بالاتری تنظیم کنیم.

ج بال ولوم

شیرهای توپی یا بال ولو (Ball Valve) از جمله شیرهای قطع و وصل جریان با چرخش ۹۰ درجهای (ربعگرد) هستند که عمر طولانی، دوام بالا و آببندی قابلقبول از علل پرکاربرد بودنشان میباشد.

ث بال ولوو

عملگر، شیر را به صورت نیوماتیکی (با هوا) و یا توسط موتور الکتریکی کنترل میکند و آن را در موقعیت مناسب قرار میدهد به نحوی که جریان سیال عبوری به صورت دقیق و متناسب با تغییرات فشار و سطح سیال میباشد.

تست هوای نشیمنگاه با استاندارد API6D در هر دو طرف بال ولو با سیال هوا در فشار کاری 0.7±5.5 بار و در موقعیتی که یک سر شیر توپی کلمپ شده و مجرابند کامل بسته شده، حدودا دو سانتی متر آب به روی مجرابند در بدنه ریخته می شود و تست انجام می شود، در صورتی عدم وجود حباب و افت فشار در شیر توپی تست مورد تایید می باشد.

چ بال ولوم

اگر مساحت قسمتی که سیال از آن عبور میکند از مساحت قسمتی که متصل به لوله است کوچکتر باشد در حالت باز هم افت فشار داریم.

بال ولو برقی

ساختمان یکپارچهای دارد و دو قسمتی که توپی را در بر گرفتهاند پرس (Pressed) یا جوش (Welded) داده شدهاند. صنایعی که از شیرهای توپی استفاده میکنند به صورت معمول نیاز به شیری دارند که بتواند فشار بالا، حجم زیاد و دمایی که گاهاً از ۴۸۰ درجه تجاوز میکند را تحمل کند.

ا بال ولوم

بنابر آنچه پیشتر گفتیم نعمت حضور امام زمان ارواحنا فداه از همان کرانه که غروب نموده طلوع خواهد کرد؛ و آن افق بازشناسى مقام و ارزش امام و احساس نیاز جدى به وى در تمام عرصه هاى مادى و معنوى است.

وارد شهر شدیم کنج آغا نزدیک دروازه روی تختی نشسته سلام کردم به احترام من از جا حرکت کرد به او گفتم همین افتخار ترا بس که به زبان ولی عصر آمدی ونام ترا بر زبان جاری کرد برایش جریان را نقل کردم، با تعجب گفت من از کجا می دانستم که شما به زیارت می آیی تا برایت پیغام بفرستم من با این سپاه مدت پانزده روز است که در محاصره هستیم از ترس قبیله عنزه نمی توانیم خارج شویم از من پرسید قبیله عنزه کجا رفتند گفتم نمی دانم ما فقط غبار زیادی از دور دیدیم به ساعت نگاه کردم یک ساعت ونیم دیگر به غروب مانده بود تمام راهی که آمده بودیم در مدت یک ساعت طی شده بود با اینکه فاصله بین قبیله بنی طرف وکربلا سه ساعت راه است آن شب را در کربلا بسر بردیم.

خ بال ولوم

همان روز که خارج شد به اندازه خوراک یک روز همراهش نبود بسیار ضعیف بود از هیچ کس درخواست نمی کرد مدتی به سیاحت پرداخت ودر این مدت عجائبی در خواب وبیداری مشاهده کرد بالاخره مجاور نجف اشرف گردید ودر صحن مقدس یکی از اطاقهای فوقانی را برای خود انتخاب کرد.

بدنۀ بال ولو یا شیر توپی Ball Valve را می توان به صورت یک تکه، دو تکه و سه تکه طراحی کرد.

این تست در هر دو طرف شیر با فشار کاری 1.1 در دمای منفی 38 درجه سانتی گراد با سیال آب با استاندارد های API6D انجام می شود و در صورت عدم وجود هرگونه نشتی در شیرهای توپی تست مورد قبول می باشد.

یکی از موارد سفارشی برای این شیر امکان نصب بر روی تابلو و یا نصب عملگر می باشد. با نظر کارفرما از روش سندبلاست برای آمادسازی سطوح و همچنین رنگ کردن ولو با توجه به شرایط میزان خوردگی، مشخصات بدنه شیر توپی؛ میزان آلایندگی روی شیر توپی انجام می شود.

بال ولو خارجی

سند بلاست مطابق استاندارد ایزو 8501، به معنای حفاظت از سازه های فلزی در برابر خوردگی با پوشش رنگ می باشد.

سطح سیت به منظور اطمینان از تماس کامل سطح یاتاقان هنگام بسته شدن دریچه آسیاب می شود. و این بدان معناست که ناپدید شدن این خورشید هدایت ریشه یافته از امور اجتماعى بسیارى است که یکى از مهمترین آنها بى توجهى و قدرناشناسى از مقام ولایت و شخص ولى الله و امام معصوم زمان وکنارهگیرى از دریاى بى کران دانش و حکمت و معارف او و سرتافتن از تربیت خداگونه وى و روىآورى به مظاهر پوچى و تباهى است؛ و بدین علت است که چنین گوهرى از کفها ربوده شده و تا هنگام خواهش صادقانه انسانها باز پس نمىگردد.

در اینکه «نرجس» مادر صاحب الامر (عجّلاللهفرجهالشریف) خانم والامقامی بوده است زیرا شایستگی و پاکی او مورد تایید بوده است چگونه میتوان عظمت روحی و معنوی او را کتمان کرد و یا در آن شک کرد در حالی که حضرت پیامبر (صلیاللهعلیهوآلهوسلّم) و حضرت علی (علیهالسّلام) و صادقین (علیهماالسّلام) او را بهترین و سیده کنیزان میخوانند.

مردی که برای قطره قطره خونش آن چنان ارزش قائل شد که نمیتوان آن را توصیف کرد. این قابلیت جابهجایی برای آببندی (Seal) شیر استفاده میشود.

معنی بال ولو

مزیت این شیرها نسبت به بقیه این است که سرویس آنها بدون خارج کردن همهی شیر از خط لوله انجام میشود.

راهاندازی، استفاده و تعمیر شیرهای توپی ساده میباشد، حتی بدون نیاز به بیرون آوردن شیر از خط لوله امکانپذیر است.

بال ولو کلاس 900

شیر توپی به عنوان یکی از شیرآلات اصلی برای مسدود کردن و یا کنترل کردن جریان سیال های مورد استفاده اعم از نفت، گاز، بخار و غیره در صنعت پتروشیمی استفاده می شود.

در این حالت باید از شیرهایی که این فشار را کاهش و یا افزایش می دهند استفاده شود. سیستمهای کنترلی پیچیدهتر از شیرهایی استفاده میکنند که وظیفه تنظیم جریان سیال داخل لوله را عهده دارند.

در بعضی مدلهای بخصوص، این شیرها به عنوان شیرهای کنترلی (Control Valve) هم استفاده میشوند اما به دلیل دقت نسبتاً کم استفاده از آن کمتر رایج است.

این نوع از شیرها را میتوان از انواع شیرهای کنترلی دانست که جریان را تنظیم میکنند. انواع شیر توپی از نظر جنس و متریال بدنه به چهار نوع فولادی ، استنلس استیل ،پلیمری و برنجی تقسیم می شوند که هر کدام بسته به نوع سیال عبوری کاربرد خاص خود را دارند .

در شیر توپی فلوتینگ، توپی یا بال صرفا از سمت بالا مهار شده است و توپی میتواند توسط فشار جریان سیال کمی در مسیر جریان بازی کند.

ف بال ولوم یعنی چه

در مواردی که شیرآلات دارای زنگ زدگی و یا خوردگی می باشند. کروم افزوده شده در سطح فلز لایه ای از اکسید را ایجاد کرده که مانع از هر گونه خوردگی میگردد و با افزایش مقدار کروم مقاومت در برابر خوردگی افزایش می یابد .

وقتی که شیر باز است 2 سوراخ که روبروی هم قرار گرفته اند و موازی لوله می شوند و جریان از آن عبور می کند اما هنگامی که دسته را 90 درجه بچرخانیم، 2 سوراخ روبروی هم عمود بر لوله و جریان می شوند و ولو بسته می شود.

نمایی از بال ولو چدنی تولید شرکت امال 1-3 -بال ولو استنلس استیل: یکی از پرکاربردترین شیرهای توپی امال بال ولو های استنلس استیل که در اصطلاح عامیانه به بال ولو استیل مشهور است می باشد.

در این تست شیر توپی از دو سر کلمپ شده و مجرابند در حالت نیمه باز قرار می گیرد و با استفاده از سیال آب و در فشار کاری 1.5 برابر فشار کاری در منفی 38 درجه سانتی گراد طبق استاندارد API6D تست می شود.

این نوع شیرها از جنس های متنوع ساخته می شوند و در موارد بسیار مورد استفاده قرار میگیرند. به طور کلی بال ولو از نظر بدنه به سه نوع تقسیم میشود. Th is w​as g en᠎er at᠎ed by GSA Con​tent  Gene​rator DE MO!

بال ولو ثابت

برای بال ولوهای Top entry، توپی آن از طرف بالا وارد میشود. آنها را نمیتوان برای تعمیر یا تمیز کردن باز کرد، این شیر برای مصارف کم دردسرتر بهکار برده میشود.

این شیرها نیاز به محرک یا عملگر (Actuator) دارند. همچنین میتوان شیرهای توپی را از استیل، برنج، آهن یا برنز نیز ساخت.

وی با اشاره به همکاری واحدهای تعمیرات خط، ترابری و عملیات تاسیسات ملایر ، جلوگیری از هدر رفت فراورده های نفتی در زمان انجام تعمیرات را از مهمترین اهداف این عملیات بر شمرد.

شیر بال ولو پلی اتیلن

35) النکالة ونکل به من باب قتل ونکل به – بالتشدید -: أصابه بنازلة. این روایات و روایات دیگر که در همین باب رسیده اند, مبناى استدلال هاى فقهى در خصوص حکم دیه و پرداخت خسارت درباره راننده و عابر پیاده قرار گرفته اند.

بال ولو کلاس 150

پاسخ داد: حیوان را بزنند و بر اثر این ضربه, حیوان خسارت وارد کند. وجود اتصالهای کمتر میتواند مسیرهای نشت احتمالی را به حداقل برساند.

گاهی اوقات اجزا به صورت رزوهای (Threaded) به هم متصل میشوند. در صورتی که به جز در کتاب لهوف که آن هم نویسنده اش یعنی سیدبن طاووس در کتاب های دیگرش آن را تکذیب و لااقل تایید نکرده است؛ در هیچ کتاب دیگری چنین چیزی ذکر نشده است و هیچ دلیل عقلی هم آن را قبول نمیکند.

دلیل انتخاب این طراحی ایجاد امکان کنترل جریان سیال در خط لوله است. در این نوع برای تمیز کردن، سرویس کردن و بررسی باید شیر حتماً به صورت کامل از خط لوله جدا شود.

پی وی سی برای دمای بالاتر از 60 درجه سانتیگراد مناسب نیست و همچنین در برابر هیدروکربنهای معطر و کلر مقاوم نیست.

بال ولو پلی اتیلن

قیمت آن با این که کتاب هزار صفحه ای است، همان قیمت کاغذش بیشتر نیست. این نوع بال ولو استحکام بیشتر و وزن کمتری دارد.

بال ولو استنلس

اغلب شیرها از این نوع هستند. شیرهای با قطر زیاد و فشار عملیاتی بالا معمولاً از نوع ترونیون هستند. همچنین در طراحی فلوتینگ از یک شفت در بالا استفاده شده در حالی که در مدل ترونیون دو شفت، یکی در بالا و دیگری در پایین تعبیه شده است.

بال ولو سردخانه

این ولوها یک پیچ مخصوص تنظیم فشار دارد که به وسیله آن فشار خروجی ولو تنظیم می شود. فروش پایان یک معامله نخواهد بود، فروش آغاز یک تعهد است.

د بال ولوم

این مدل ارزانترین مدل است. عدم وجود اتصالات روزهای در این شیر به معنای کوچکترین اندازه بدنه و کمترین میزان نشتی در بین این سه نوع است.

به علت عدم روانکاری ممکن است شیر در زمانی که باید بسته شود عمل نکند و خسارات جبران ناپذیر مالی و انسانی در پی داشته باشد.

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.