ساخت دست مصنوعی با بطری آب معدنی!

[ad_1]

مهندسي كه تنها با يك دست به دنيا آمده بود، با بطري هاي پلاستيكي به قيمت 800 دلار روپيه پروتز ساخت.

به گزارش ایسنا و به نقل از آیه، یکی از سرگرمی های مورد علاقه انزو رومرو نواختن گیتار است که او به دلیل اینکه با یک دست به دنیا آمده بود نمی توانست این کار را انجام دهد، اما اکنون به لطف دست مصنوعی ساخته شده از بطری های پلاستیکی می تواند این کار را بدون دردسر انجام دهد. او اکنون می تواند بدون درد با انگشتان این دست مصنوعی موسیقی پخش کند.

همه چیز در ذهن انزو با یک فیلم علمی تخیلی دهه 1980 شروع شد.در پایان فیلم یکی از شخصیت های او دست راست خود را در نبرد با دشمن از دست می دهد. اما مجهز به پروتزی است که نه تنها می تواند حرکت کند، بلکه احساس می کند.

انزو که عمرش را صرف دوچرخه سواری یا بسکتبال بازی تنها با دست چپش کرد، با دیدن فیلم ایده ای به ذهنش رسید. اما او سوالات زیادی داشت که فقط مهندسی می توانست به آنها پاسخ دهد.

انزو که در کوسکو، پرو متولد شد، به لیما، پایتخت نقل مکان کرد تا مکاترونیک بخواند، برخلاف زندگی در کوسکو، جایی که اعضایش را از دست داد، نمی‌توانست با او روبرو شود، مردم لیما به دلیل ناتوانی‌اش به او خیره می‌شوند. بنابراین او همیشه سعی می کرد ناتوانی خود را پنهان کند.

اکنون، سال‌ها بعد، انزو دست چپی را به دست آورده است که از یک بطری پلاستیکی آبی ساخته شده است. امروزه او بنیانگذار LAT Bionics است و به دلیل تلاش هایش برای در دسترس قرار دادن اندام های مصنوعی مقرون به صرفه در دسترس هموطنانش شناخته شده است.

انزو رومرو هنوز ترفندی را برای ایجاد احساس در اندام‌ها کشف نکرده است، اما امیدوار است از فناوری جدید برای افزودن بازخورد لمسی به پروتزهای خود استفاده کند.

او در اوایل این هفته در یک سخنرانی TED در ونکوور کانادا گفت: “ما توانایی تکامل فناوری خود را برای برآورده کردن نیازهای مردم داریم.”

سه میلیون نفر در سراسر جهان قطع عضو دارند که 30 درصد از کل قطع عضوها را تشکیل می دهد و 2.4 میلیون نفر از آنها در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند. اندام های بیونیک بدون شک گران هستند و پروتزهای مکانیکی حدود 40000 دلار یا بیشتر قیمت دارند.

این همان چیزی است که رومرو می خواهد در آن تفاوت ایجاد کند. شرکت او با استفاده از فناوری های مقرون به صرفه و کم هزینه، بیش از 20 نفر را در پرو به اندام های جدید مجهز کرده است.

قیمت دست بیونیک این شرکت از 800 دلار برای یک مدل مکانیکی ساده تا 2500 دلار برای مدل مجهز به حسگر عصب و عضله (EMG) است که دست مصنوعی را از طریق حرکات ماهیچه های شخصی که استفاده می کند نظارت می کند.

نوار عصب و عضله، الکترومیوگرافی یا الکترومیوگرافی (EMG) تکنیکی برای محاسبه و ثبت حالات عضلانی بدن در هنگام انقباض و انبساط با استفاده از دستگاهی به نام الکترومیوگرافی است که نتیجه آن الکترومیوگرافی نامیده می شود. عضله پالس های تولید شده توسط سلول های ماهیچه ای را در حالت انبساط و انقباض دریافت می کند.

کابل های LAT Bionic دارای یک موتور داخلی هستند که می تواند کارهای مختلفی مانند نگه داشتن، حمل و فشار دادن را انجام دهد. این اندام ها از رشته های ساخته شده از بطری های پلاستیکی ذوب شده آب و نوشابه ساخته شده اند که ماده اولیه ارزان و ارزانی است.

البته این دسته های مصنوعی ارزان و گران قیمت هنوز نمی توانند روی ماوس کلیک کنند یا تایپ کنند.

بسیاری از مشتریان این شرکت کسانی هستند که به دلیل حوادث کار دست خود را از دست داده اند و می خواهند به کار فیزیکی بازگردند. به گفته رومرو، برخی از این افراد به پروتزهایی نیاز دارند که به آنها امکان انجام کارهای کم خطرتر مانند کار با کامپیوتر را بدهد.

راه‌حل‌های جدید شامل استفاده از دو موتور است که می‌تواند این دسته‌های مصنوعی را گران‌تر کند، اما رومرو اقدام دیگری برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها در آستین دارد. او قصد دارد برای حل مشکلاتی مانند تایپ کردن، این پروتزها را به یک سوئیچ مجهز کند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.