دعای روز سوم ماه مبارک رمضان؛ بیدار شدن از غفلت و تقویت حافظه

[ad_1]

در دعای روز سوم ماه مبارک رمضان آمده است: «خدایا مرا در این روز از خواب غفلت بیدار کن و مرا در این روز از کار باطل و سفاهت حفظ کن و خدایا هر نیکی که نازل کرده ای. در ماه رمضان بخشی از آن را خواهید داشت.» “به من نگو.”

به نام خدا

«خدایا به او عقل و تأدیب عطا کن و سپس به او آسایش و تهذیب عطا کن و او را از هر خیری که در حضور مرد یا زن برای او فرستاده می‌شود، نصیب گردان».

«خدایا مرا در آن روز شعور و خودآگاهی عطا فرما و مرا در آن روز از جهل و گمراهی حفظ کن و از هر چه به عفو خود می آورى بهره مندم کن اى بخشنده».

به گزارش ایسنا، آیت الله مجتهدی تهرانی در وصف «الله اعمازکی فیه و پر فیه» در نماز روز سوم می فرماید: «ای این ماه که بیدارت یافتم و خاطره غفلت یافتم. بودن انسان از بیدار شدن بسیار لذت می برد، انسان در غفلت است پس در ماه رمضان از خداوند بخواهید که از خواب غفلت بیدار شود.

وی درباره علت ضعف حافظه بیان می کند: یکی از نعمت های بزرگ خداوند عقل است. در این دعا از خداوند عقل و حافظه می خواهیم، ​​اگر دیدی حافظه ضعیف است و حافظه صحیح نداریم، علت آن گناه است; وقتی به نامحرم نگاه می کنی، خاطره از بین می رود.

این استاد اخلاق ادامه می دهد: شخصی رو به دانشمندی می کند و می گوید; حافظه ندارم دانشمند گفت: گناه نکن و دلیل آن را ذکر کرد و گفت: علم نوعی فضیلت و برتری است و خداوند این برتری را به انسان گناهکار نمی دهد. پس انسان گناهکار مجتهد و عامه نمی شود و اگر بخواهد عامه باشد و به مردم منفعت برساند باید حافظه داشته باشد و باید از گناه دور شود.

این عالم ربانی نیز دعایی برای تقویت حافظه معرفی می کند و می فرماید: از خداوند; خاطره بخواه و گناه را ترک کن. همچنین بعد از هر نماز این دعا را بخوان: قرآن را حفظ کن. حافظه افزایش می یابد؛ خواندن یک آیه حافظه را افزایش می دهد.

این معلم بزرگ اخلاق بار دیگر به دعای روز سوم ماه مبارک رمضان اشاره می کند و می گوید: در ادامه دعای روز سوم از خداوند می خواهیم که ما را از خواب بیدار کند. «وَا بَعِدْنی فِیهِ مِنَ السَّفَاهَةِ وَالتَّمْویهِ» خدایا امروز مرا از کارهای باطل و احمقانه حفظ کن. غیبت نکن، دروغ نگو و… حماقت یعنی; این بی پروا و کودکانه است.

وی به خواندن دعا ادامه می دهد و می افزاید:

مرحوم آیت الله مجتهدی تهرانی در ادامه به حدیثی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله اشاره می کند و می فرماید: پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: چگونه از مشرق مغرب دور باشیم. اصحاب گفتند: بلی یا رسول الله. امام فرمود: «روزه بگیرید. زیرا روزه چهره شیطان را سیاه می کند. »

وی تاکید کرد: یکی از اعمال نیک روزه است. از خدا می خواهیم در ماه رمضان ما را بیمار نکند و ما را در روزه داری موفق گردانید. یکی از کارهای خیر دیگر صدقه است; صدقه دادن هم شیطان را می شکند. «و کسره ظهر» و در ذیل آمده است، اهتمام به اعمال صالح، نماز شب و دوستی با خدا و استغفار، ریشه شیطان را می برید. و در پایان حدیث آمده است: «و کل شیء زکات و زکات روزه جاویدان» که هر چه زکات و زکات در بدنشان باشد روزه است.

همچنین در مورد آخر دعای روز سوم ماه مبارک رمضان می فرماید: به فضل و مغفرت تو ای که فضل و مغفرت از همه نیکوکاران بیشتر است.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.