خطر آتش سوزی در کمین جنگل های زاگرس / نیاز به تامین تجهیزات آتش نشانی جنگل

[ad_1]

ایران از جمله مناطقی است که با وجود پوشش گیاهی کم، دارای گونه‌های گیاهی و جانوری خاص و منحصربه‌فردی است. امروزه جنگل های زاگرس نیاز به مراقبت و حفاظت دارند چرا که تغییرات اقلیمی و فعالیت های انسانی در اکوسیستم این منطقه ریشه دوانده است و آتش سوزی یکی از تهدیدات اصلی حیات در این منطقه است.

به گزارش ایسناجنگل های زاگرس با پیشینه ای کهن سالهاست در کشور ما پدیدار شده اند و هر درخت در این جنگل ها عمر چندین نسل انسان را دارد. ضربه زدن به آنها و نابودی آنها. این فعالیت های انسانی و تغییرات آب و هوایی منجر به آسیب هایی مانند آتش سوزی در جنگل ها می شود.

ویژگی های جنگل های زاگرس

با توجه به اینکه تنها 7 درصد خاک ایران پوشیده از پوشش گیاهی است، جنگل‌ها و منابع طبیعی از ارزش بالایی برخوردار هستند زیرا این جنگل‌ها نقش بسیار مهمی در تأمین اکسیژن، گیاهان دارویی، حفظ آب و تثبیت خاک دارند. به عنوان میراث بین نسلی و ثروت ملی یاد می شود زیرا مجموعه جنگلی زاگرس اکوسیستم جمعیتی 10 میلیون نفری است. 50 درصد کل گله کشور در حوضه زاگرس است. از 2100 گونه گیاه خوراکی و دارویی موجود در طبیعت در زاگرس حداقل 470 گونه دارای خواص دارویی ثبت شده و دارای پشتوانه تحقیقاتی و علمی در آزمایشگاه هستند و همچنین جنگل های زاگرس 40 درصد از طراوت را تامین می کنند. آب تولید شده در کشور جنگل های بلوط یکی از ویژگی های این اقلیم است.

سالانه 18000 هکتار از عرصه های طبیعی درگیر آتش سوزی می شود

به گفته مسعود منصور، رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، در 10 سال گذشته میانگین مساحت منابع طبیعی که سالانه تحت تأثیر آتش‌سوزی قرار می‌گیرند، 18 هزار هکتار است و میانگین آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع 2000 در سال تخمین زده می شود.

جنگل‌های زاگرس در سال‌های اخیر بارها دچار آتش‌سوزی شده‌اند که برخی از این آتش‌سوزی‌ها گسترده بوده و انتقاداتی را نسبت به عملکرد سازمان جنگل‌ها به دنبال داشته است.

شدت، شدت و وسعت آتش سوزی در جنگل ها و مراتع زاگرس در سال های اخیر نسبت به گذشته افزایش یافته است و ترمیم آتش سوزی با این شدت در جنگل هایی مانند زاگرس که به دلایل مختلف از جمله کشاورزی، ظرفیت مازاد دام و … از دست دادن توانایی بازسازی، پذیرش آن بسیار دشوار است. لازم به ذکر است که جنگل های زاگرس به دلیل زادآوری محدود و کم جزو جنگل های حفاظت شده و حفاظت شده هستند.

در هنگام آتش سوزی فقط درختان خشک و آفتی از بین می روند.

وقوع آتش سوزی در جنگل های زاگرس به اکوسیستم منطقه آسیب وارد می کند. اما در این زمینه بین برخی مسئولان و کارشناسان اختلاف نظر وجود دارد. به گفته سرهنگ رضا اکبری، فرمانده یگان حفاظت سازمان مدیریت منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، در آتش سوزی جنگل ها تنها درختان خشک و آسیب دیده به طور کامل در جریان درگیری از بین می روند، اما درختان زنده از بین نمی روند اما هادی کیادلیری. – دبیر مرجع ملی – در نظر دارد: آتش سوزی آسیب بسیار جدی به اکوسیستم های جنگلی وارد می کند و نمی توان گفت که در این بین فقط آفات و درختان خشک از بین می روند.

وی همچنین بیان می کند: آتش سوزی در بسیاری از مناطق جنگلی به ویژه در منطقه زاگرس حتی اگر سطحی باشد و آسیب کمتری به درختان وارد کند، تمامی نهال ها، پوشش گیاهی و جانوران آن منطقه را از بین می برد که تخریب آن کل اکوسیستم را از بین می برد. “. او انجام می دهد.

رحیم ملکونیا متخصص جنگل و عضو هیئت علمی دانشگاه لرستان گفت: بخشی از اقتصاد، تنوع زیستی و آب کشور به جنگل های زاگرس بستگی دارد. زیرا در این جنگل ها علاوه بر آتش سوزی عوامل تخریب زیادی وجود دارد که احیای جنگل را با مشکل مواجه می کند. علاوه بر این، اگر جنگل احیا شود و نهال ها کاشته و کاشته شوند، سال ها طول می کشد تا درخت به حدی برسد که بتوانیم از خدمات اکوسیستم آن استفاده کنیم.

اقدامات انجام شده برای تامین تجهیزات و اطفای حریق جنگل ها

با توجه به اهمیت حفظ جنگل های کشور اقدامات پیشگیری و اطفای حریق انجام شده است. به گفته اکبری، رزم هوایی و زمینی داریم. عملیات اطفاء هوایی با 30 بالگرد و دو فروند هواپیما با 40 هزار لیتر آب انجام می شود و از 12 بالگرد به 30 بالگرد رسیدیم. در سه سال گذشته 100 هزار تجهیزات آتش نشانی بین یگان حفاظت و 10 هزار تجهیزات در هزار و 400 دستگاه توزیع شد که آخرین مرحله آن 23 اسفند بود.

نکته قابل توجهی که فرمانده یگان حفاظت سازمان مدیریت منابع طبیعی و آبخیزداری کشور به آن اشاره کرد این است که با افزایش بارندگی در زمستان و انبوه پوشش گیاهی باید شاهد افزایش آتش سوزی در تابستان باشیم. بنابراین باید با پیش بینی های لازم و آماده سازی و تجهیز امکانات و تجهیز حوزه های آبخیز در مناطق بحرانی از آتش سوزی جلوگیری کرد.

مشارکت دولت برای تهیه تجهیزات مناسب برای پیشگیری و اطفاء حریق

با توجه به نقش مهم زاگرس برای اکوسیستم کشور، در دوم اردیبهشت ماه سال 1401 محمد مخبر – معاون اول رئیس جمهور – در جلسه کارگروه جنگل زاگرس یادآور شد که متاسفانه هم در شمال و هم در زاگرس با مشکل آتش سوزی مواجه هستیم. تقویت مرکز پایش جنگل ها در این مناطق تاکید کرد: باید ابزار و امکانات لازم را برای حمایت از برنامه های آتش نشانی و جلوگیری از آتش سوزی جنگل ها با مشارکت وزارتخانه های کشور، دفاع و سایر دستگاه های مسئول فراهم کنیم.

به گزارش ایسنابا توجه به بارش باران و برف در کشور و افزایش پوشش گیاهی و مراتع طبیعی، همچنین آغاز فصل گرما و وزش باد گرم احتمال آتش سوزی جنگل ها را افزایش می دهد که همانطور که معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد، قابل پیش بینی است. مرکز پایش جنگل های زاگرس باید هر چه سریعتر ایجاد شود و امکانات لازم برای پیشگیری و اطفای حریق فراهم شود.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.