برنامه ریزی پیاده روی اربعین در بلاتکلیفی مرزها

[ad_1]

برنامه ریزی برای راهپیمایی اربعین در ایران در حالی آغاز شد که عراق هنوز تصمیمی برای بازگشایی مرزهای زمینی نگرفته است.

به گزارش ایسنا، کمتر از پنج ماه دیگر برای اربعین اولین جلسه ستاد برنامه ریزی اربعین در سازمان حج و زیارت برگزار شد. بر اساس بیانیه ستاد اربعین، اربعین عمل می کند، اما مسئولیت برخی مسائل از جمله برنامه ریزی پوشش بیمه ای برای زائران و کمک به مفقودین را بر عهده دارد.

از جمله تکالیفی که ستاد اربعین حسینی برای سازمان حج و زیارت تعریف کرد و در این جلسه جزئیات آنها برای دیدار با زائران بررسی شد، از جمله ثبت نام به موقع زائران و متقاضیان شرکت به موقع در پیاده روی اربعین، زمینه را فراهم کرد. فرآیند ثبت نام زائران در تمامی مراحل به صورت پیش فرض و همچنین تعیین زمان و محدوده حرکت، اولویت اعزام زائران به صورت کاروانی و گروهی با استفاده از سامانه سماح و در نظر گرفتن سایر الزامات بهداشتی و بیمه ای، افزایش پوشش بیمه ای و خدمات درمانی برای زائران و خودروهای اعزامی به عراق، پیگیری عملکرد بیمه گذار در ارائه خدمات بیمه ای در عراق و داخل کشور، ارائه طرح ایجاد پایگاه های زیارتی و امور مفقودین در موکب زائران اربعین در عراق و شهرهای نجف و کربلا با همکاری کمیته های سیاسی و کنسولگری ستاد اربعین منازل، آموزش و توجیه عمومی زائران از طریق سامانه سماح به کمیته فرهنگی آموزشی اربعین، اتصال سامانه سماح و امور مفقودین به سامانه جامع اربعین با همکاری کمیته فناوری است.

ستاد برنامه ریزی اربعین در سازمان حج و زیارت این اقدامات را در حالی برشمرد که از دو سال گذشته عراق مرزها را در اربعین بسته و تحت فشار و تقاضای مردم، مرزهای زمینی را در بازه های زمانی محدود از جمله اربعین برای مردم نگه داشته است. محدودتر باز کنید. اما به نظر می رسد برنامه ریزی اربعین بدون در نظر گرفتن این شرایط مرزی انجام می شود.

بلاتکلیفی سفر اربعین از مرزهای زمینی به حدی است که رئیس مجلس اخیرا در دیدار با همتای عراقی خود مهمترین خواسته مردم ایران را باز شدن مرزهای زمینی در ایام اربعین عنوان کرد.

مرزهای زمینی عراق که بیشتر زائران ایرانی قبل از عید نوروز به ویژه در ایام اربعین از آن تردد می کردند، به دلیل شیوع ویروس کرونا به روی زائران بسته شد. این مرزها در چند سال گذشته باز بود اما عراق پس از مدتی دوباره آن‌ها را به روی زائران بست. این مرزها از ایران باز بوده و محدودیتی برای تردد اتباع عراقی وجود ندارد و زائرانی که از طریق هوایی به عراق سفر کرده اند می توانند از طریق این مرزها و از طریق زمینی وارد ایران شوند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.