اکنون سدها و تالاب های استان مرکزی نامطلوب نیستند

[ad_1]

ایسنا/ مرکز مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مرکزی گفت: با توجه به بارندگی‌های بی‌نظم سال آبی جاری و با وجود خشکسالی‌های پی در پی در سال‌های اخیر، خوشبختانه تالاب یا سد استان کاملاً خشک و بدون مصرف نیست.

عزت الله امری در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: همچنین با توجه به خشکسالی سال های اخیر، هیچ روستا یا شهرستانی در استان مرکزی خالی از سکنه نشده است که این مهم نتیجه اقدامات زیرساختی وزارت نیرو برای تامین ایمنی است. آب آشامیدنی، آب برای جوامع روستایی و شهرهای کوچک.” آبرسانی مهمی در این زمینه انجام شده و در اکثر نقاط استان تنش آبی وجود ندارد. پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آینده هیچ تنش آبی در حوزه آب شرب و حتی مصارف کشاورزی، روستاییان و شهرها را تحت تأثیر قرار ندهد.

وی گفت: با توجه به اینکه ذخایر منابع آب زیرزمینی و سدها رو به کاهش است و جبران آن زمان بر است، توصیه می شود همگان به استفاده بهینه از آب شرب و منابع کشاورزی توجه کافی داشته باشند و با مصرف بهینه و ذخیره سازی و استفاده صحیح از منابع آب صرفه جویی کنند. به طور مناسب به جلوگیری از بحران ها و تنش های آبی در استان کمک کنند.

امری افزود: در برخی نقاط استان مانند ساوه و زرندیه با توجه به گرم شدن آب و هوا به دلیل افزایش نسبی دما، بهره برداران چاه های کشاورزی اقدام به پاکسازی چاه ها برای آبیاری کرده اند که کاهش زودهنگام آب را به دنبال دارد. منابع آب ذخیره شده در زیر زمین.”

وی تاکید کرد: بر اساس پیش بینی های سازمان هواشناسی میزان بارندگی در فصل بهار نرمال خواهد بود.

وی گفت: با توجه به اینکه پوشش برفی گسترده ای در استان وجود نداشت این عامل باعث تضعیف تغذیه منابع آبی می شود زیرا تغذیه منابع آب زیرزمینی به میزان بارندگی، پوشش گسترده برف و از همه مهمتر میزان منابع آبی بستگی دارد. و هر چه موتورها و چاه های کشاورزی دیرتر روشن شوند، سفره های زیرزمینی طبیعی تر و کمتر تخلیه و آسیب می بینند.

مسئول شرکت سهامی آب منطقه ای مرکزی از کشاورزان خواست در صورت عدم نیاز به منابع آبی از حفر چاه خودداری کنند تا بتوان منابع آب زیرزمینی را برای فصول مورد نیاز ذخیره کرد.

وی افزود: توزیع زمانی نزولات جوی در سال 1400 در عین اینکه شدید نبود، مناسب بود و همین عامل باعث شد که بیشتر نزولات جوی در زمین فرو برود و دچار سیل نشود که در تغذیه سفره های زیرزمینی موثر است. سیلاب ناشی از بارندگی ها ظرفیت مخازن سدها و باتلاق ها را نیز افزایش می دهد.

وی گفت: طغیان بارندگی ها سفره های زیرزمینی را تغذیه کرده و میزان ورودی به سدها و باتلاق ها افزایش می یابد و تداوم آن غلبه بر پدیده خشکسالی را در پی خواهد داشت.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.