اطلاعات عجیب از پرداخت حق بیمه دهک های پردرآمد توسط دولت

[ad_1]

مدیرکل تامین اجتماعی وزارت تعاون، کار و تامین اجتماعی برخی از چالش های پیش روی نظام بازنشستگی کشور را برشمرد و گفت: ما خلأهای قانونی متعددی داریم و بازنشستگی ما بر اساس قوانین غلط بسیاری است که باعث شده برخی صندوق ها امروز وارد بحران شوید.”

به گزارش ایسنا«ویژگی‌های نظام جامع و کارآمد تأمین اجتماعی» گفت: سجاد پادام در گفت‌وگوی ویژه با شبکه خبری سیما، گفت: سیاست‌های کلی تامین اجتماعی بر اهمیت حمایت و پوشش درآمدی در سنین بالا تاکید می‌کند. سازوکار بیمه اجتماعی برای این منظور فراهم شد تا مردم نگران کهولت سن نباشند.

وی افزود: اما مشکل اینجاست که همه افراد در جوانی کار نمی کردند یا نتوانستند از پوشش بیمه ای بهره مند شوند. زمانی که به سن پیری رسیدند می توان آنها را در جامعه رها کرد. این جمله که «سیاست‌های کلی تأمین اجتماعی نقطه عطفی در حوزه سیاست‌های رفاه عمومی است» به این نکته اشاره دارد که «تامین اجتماعی چندجانبه» تلاش می‌کند همه کسانی را که باید تحت پوشش سالمندی قرار گیرند، در جامعه باقی نگذارد.

57000 میلیارد تومان; میزان حمایت بیمه ای در سال جاری بدون انجام آزمون جامع

مدیرکل تامین اجتماعی وزارت تعاون، کار و تامین اجتماعی با بیان اینکه سیستم شناسایی ما در حال حاضر با مشکلات عدیده ای مواجه است، گفت: قرار است امسال حدود 57 میلیارد تومان در سیستم بیمه اعمال کنیم. این مقداری است که اندازه‌گیری برای آن ساخته نشده است، و اگر به شکل یک سیستم چند لایه اندازه‌گیری کنیم، این به ما امکان می‌دهد منابع را به گیرنده صحیح برسانیم.

مهمترین ابزار اجرای سیاست های کلی تامین اجتماعی

پادام افزود: مهم ترین ابزاری که برای اجرای سیاست های کلی و سیستم چند لایه نیاز داریم، سامانه پیشرفته اطلاعات آنلاین است که به تمامی اطلاعات و پایگاه های اطلاعاتی کشور متصل است. پیشرفت های خوبی در این زمینه حاصل شده است. شاید هفت یا هشت سال پیش چنین مکانیزمی وجود نداشت، اما سال به سال پیشرفت های خوبی صورت گرفته و اتفاقات خوبی در شش ماه گذشته رخ داده است. ما به دنبال این هستیم که همه سازمان های اطلاعاتی را ملزم کنیم تا از طریق لایحه و مصوبه ای که دست ما را برای شناسایی فقرا باز می کند، اطلاعات را به صورت آنلاین در اختیار این پایگاه قرار دهند.

نیمی از حق بیمه را دولت 44 درصد سه دهک پردرآمد پرداخت می کند!

وی تاکید کرد: در نبود سیستم اطلاعاتی کارآمد، سیاست رفاهی ما توسط اقشار دستکاری شده است، منابع باید عادلانه توزیع شود.

مدیرکل تامین اجتماعی وزارت تعاون، کار و تامین اجتماعی ادامه داد: اطلاعاتی داریم که برخی بسیار عجیب هستند. برخی از این گروه ها – نام نمی برم – اما 44 درصد در سه دهک اول قرار دارند. بررسی ما در پایگاه رفاهی ایران نشان می دهد گروهی که نیمی از حق بیمه خود را به دولت می پردازند در سه دهک اول قرار دارند.

وی افزود: آیا به عنوان دولت می توانیم منابع یارانه ای را به افراد ثروتمند جامعه بدهیم؟ ما این مجوز را نداریم و باید از ضعیف ترین اقشار جامعه حمایت کنیم و آنها را به سطح معیشتی برسانیم که بتوانند پیشرفت کنند و برگزاری این رویداد به معنای «عدالت» است که تاکید داریم.

بازنشستگی بر اساس قوانین اشتباه است

در صندوق های بازنشستگی به بحران رسیده ایم

پادام در خصوص چالش های پیش روی نظام بازنشستگی کشور گفت: ما یکسری خلاءها و کمبودهای قانونی داریم و بازنشستگی ما بر اساس بسیاری از قوانین غلط شکل گرفت که باعث شده امروز برخی صندوق ها به بحران برسند. در دنیا وقتی جمعیت پیر می شود دچار بحران می شود اما امروز در ایران با اینکه جمعیت هنوز جوان است و به اصطلاح پنجره جمعیتی ما باز است، اما در صندوق های بازنشستگی به بحران رسیده ایم.

30 درصد بازنشستگان کشور امسال زیر 50 سال هستند

وی افزود: امسال 30 درصد افراد بازنشسته زیر 50 سال در صندوق بازنشستگی کشوری هستند در حالی که دنیا بحث بازنشستگی 64 تا 66 ساله را مطرح می کند و باعث می شود منابع تامین اجتماعی کشور برای پرداخت مستمری به سفر برود. یکی از مهم ترین قوانینی که باید تغییر کند، سن بازنشستگی و سوابق است که باید استانداردهای جهانی را داشته باشد.

مدیرکل تامین اجتماعی وزارت تعاون، کار و تامین اجتماعی همچنین درباره سیاست های حمایتی از اقشار کم درآمد گفت: باشید. مثلا یک نفر به ما مراجعه می کند و می گوید من هم بیمه عشایری دارم هم بیمه عشایری، یعنی یک نفر داریم که از دو نوع بیمه حمایتی بهره مندیم و نباید اینطور باشد.

پادام ادامه داد: بحث ما این است که رگولاتوری بیاید تا نهادهای مختلف حمایتی را در سراسر کشور هماهنگ کند و مشخص کند که هر کدام چه وظایفی را بر عهده بگیرند تا ماموریت های تکراری نشود. ما منابع محدودی داریم که باید از آنها بهینه استفاده شود. نهاد نظارتی یک نهاد بین بخشی است که جزئیات آن در حال تنظیم است. اگر در نظام بیمه و نظام حمایتی انشعاب داریم به این دلیل است که نهاد نظارتی نداریم. پس از ابلاغ سیاست ها، دبیرخانه ها تشکیل شده و تاکنون پنج تا شش نشست تخصصی مختلف برگزار شده است و شناسایی نهاد نظارتی یکی از موضوعات مورد بررسی است.

مهمترین چالش ما بانک اطلاعاتی بهزیستی ایران است که باید به هر دستگاهی از ثبت و بورس گرفته تا سازمان ثبت اسناد و املاک، بانک ها و … متصل شود. به روز خواهد شد. ما به اطلاعات آنلاین نیاز داریم. تخصیص و توزیع کمک هزینه شب های عید، ماه مبارک رمضان، دهه فجر و… اطلاعات آنلاین برای شناسایی افراد

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.